Detta har använts i akvariet under senaste 2(?) åren då det vart ganska mycket problem med alger, när jag plockade upp allt botten material idag fans alla dessa kvar. Någon som har några erfarenheter av detta medel? Är det värt att fortsätta använda? Känns så där när det inte löses upp helt.
Ägare till en Australian Shepherd, en LaPerm och 3 akvarium 😁
Ojdå, så där borde det väl inte vara meningen att det ska vara… Känns som att de borde lösa upp sig precis som du skriver. Jag har tyvärr ingen erfarenhet av algmedel alls. Personligen föredrar jag att istället försöka få akvarierna i så pass bra balans att det inte blir så stora mängder alger. Det tar tid men jag föredrar det ändå.
Svart algerna blev vi av med ganska fort efter de började användas men de gröna hänger kvar..
Det står på förpackningen att de ska fyllas på var fjärde vecka så man tycker ju att det borde ta ungefär den tiden för dem att lösas upp men tydligen inte.
Ägare till en Australian Shepherd, en LaPerm och 3 akvarium 😁
Rätt balans, precis som skrivs här ovan, är ett mycket bättre sätt att bekämpa algerna ;) Snäckor och/ eller Otosinclusmalar är också bra algbekämpare 🙂