Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettallmänt
Läst 533 ggr
love-child
1

"troll"hassel

Tänkte sätta ner gammal trollhassel i karet. El egentligen heter det inte troll hassel utan något annat hassel men kan inte komma på namnet men ni fattar vilka grenar jag pratar om. Såna kringelikrokiga ;) Min fråga är, kan jag stoppa ner dom med barken på?  Blir ju ett himla bök å få bort alla bark på såna grenar.

Wish i was a little bit stronger Förlägen

MsZ
0
#1

Ormhassel heter den. Resten får ngn annan besvara :)

Lillyrod
0
#2

Du behöver inte ta bort barken. Tänk bara på att inte ta färska grenar. De jag stoppade i nu har legat 1.5 år. Det är väl lite överdrivet men de bör ha legat ett tag.

Ormhassel går väldigt lätt sönder och man får hantera det varsamt. Tunna grenar har oftast gått sönder efter ca 6 månader. Lite tjockare kan hålla lite längre. De varar alltså inte så länge i karet : )

love-child
0
#3

Ok, tack för svar. Har legat i ca 4-5 mån. Det måste väl räcka. Jo, jag vet att dom går  i sönder lätt. Men det blir fint så länge det varar ;) El inte hahaha. Det återstår ju å se. 😃

Wish i was a little bit stronger Förlägen

love-child
0
#4

Ormhassel va det ja, tackar för det 😉

Wish i was a little bit stronger Förlägen