Sjuka? Simesiska Algätare
Hejsan! Jag har tre stycken Siamesiska Algätare i mitt akvarium, och jag har börjat märka att deras svarta rand har börjat försvinna… är de sjuka? Vad ska jag göra? Tacksam för snabbt svar!
Hur länge har du haft dom? Ibland kan en del fiskar bli mer "färglösa" om dem inte trivs, t.ex om dom bor för trångt eller inte trivs av annan anledning. Färgen kan också tona ned pga högre ålder och stress.
En sockerfri Monster, en hund och en motocrossbana med f&f's. Bättre än så blir det inte.
Medarbetare på Ridsport & f.d. medarbetare på Akvariefisk
newbiee svarade så bra =) Om fiskar är stressade eller inte trivs så kan de bleka i färgen, även när en fisk blir gammal kan färgen avta lite.
Har du mätt nitrit i akvariet?
Medarbetare på akvariefisk ifokus
Tack för tipsen! Ska rösta nitrit värdett nu! Jag har haft dem sen i somras. Augusti september mån gång kanske.
Var de fullvuxna när du köpte dem eller unga exemplar?
En helbild på akvariet skulle kunna vara hjälpsamt också ifall vi kan se något utstickande som påverkar situationen.
Medarbetare på akvariefisk ifokus