Bra Co2?
Det låter som du har allt utom slangar för CO2. I övrigt ska det fungera och 1300 kr är inte helt fel.
Det enda jag tänker på är att kommentaren jag fick när jag funderade på reaktor var att det är enklare att rengöra en diffusor, om man köper extra, så kan en bytas ut och rengöras när en annan går i tjänst, så att säga. Jag valde den lösningen till sist.
Se till att ha bra med cirkulation, ett kraftfullt filter, så CO2 sprider sig.
Hur vet man vad man ska ha för diffusor då? Är det dyrt som f*n?
Köp en stor för din akvarievolym. Brukar specas. Kolla ebay, kostar kanske 70 kr för glasvariant.
Har kollat runt lite och har insett att reaktor är bättre än diffusor för att bubblorna inte helt "bryts ner" med en diffusor och bubblorna bara flyter upp till ytan och försvinner ur vattnet. Med reaktor så blandas det ut med vattnet och är mer effektivt så jag kommer använda reaktor trots allt :)
Självklart ska du välja det du föredrar! Nu är du förvarnad om att underhållet ska vara mycket mer omständligt. Vill du ha en bra reaktor så ska us-aquaristik vara bra.
Reaktor är rekommenderat. Biobollar-filter fylls i det vore jättebra.