Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettallmänt
Läst 979 ggr
Aristarcos
0

Vilka går inte ihop ?

Jag har idag:

Guppys 

Fjärilsciklid

Ottosar

Och övertag av  följande arter:

Regnbågsfisk 

Praktbarb

Ancistrus

Guldbarb

Är det några av dessa som absolut inte ska gå med mina fiskar ?

burmamys
0
#1

Guldbarber är snälla men väldigt aktiva, så fjärilscikliderna kan nog bli lite skrämda eller irriterade på dem. Jag har ett gäng hemma, och det är full fart på dem hela tiden men de rör inte andra fiskar. Praktbarber tror jag kan vara fenbitare så en och annan Guppy kanske får några nyp?

[Jens]
0
#2

praktbarb och guldbarb är ganska så lika så det finns risk att de skulle röra t ex Guppy men den största boven skulle kunna vara Fjärilsciklid. Har man otur så kan man få riktigt elaka ciklider.

burmamys
0
#3

Men fjärilscikliderna finns redan i akvariet?

[Jens]
0
#4

Då är de ganska bra då men man ska nog vara försiktigt att sätta i fiskar som de ser som hot.

Aristarcos
0
#5

4# problemet är ju att jag tar över ett större kar, som de går i , allt eller inget..

Men det verkar ju inte vara jätte katastrof då. De är rätt ok fjärilarna, har ett överväxt akvarium just nu så de kan inte ta så mycket plats. 😃 och den nya honan verkar rätt försiktig, det gamla paret var mer revirhävdande, eller de kanske inte ens bildat ett par.  Men de växterna behövs nu när jag sätter igång det nya. Så tur att jag inte rensat det precis.