Akvarium iFokus

Akvarium

Etikett: foder
Läst 1142 ggr
shelale
0

infusorier till kampfiskyngel hur gör man?

Jag har haft ägg i akvariet nu och såg idag att de har ju kläckts. tänkte att det skulle gå att köpa infusorier men ser inte det. =P 

odlar man dem och hur snabbt måste ynglena få maten?

Hur odlar man dem snabbast?

Fjordell
0
#1

Infusorier finns redan i karet så länge du har växter och annat biologiskt material i karet. De klarar sig på det de 2 första dygnen, sedan är det dags att börja mata med nykläckt artemia och/eller micromask :)

shelale
0
#2

Aha. kan man köpa nykläckta artemia? =P

Annars så hur snabbt går det att kläcka artemia?

Vet att man kan köpa artemiaägg. kan man lägga det direkt i akvariet? så kläcks de där?

72mm
1
#3

#2 Nej, de behöver saltvatten för att kläckas. De kläcks på ett dygn i en liter som man stoppat en luftslang i. Äggen är faktiskt kanska hårda/vassa och ska hållas borta från fisk. 

https://www.youtube.com/watch?v=vc9ZuzCSepQ

Friskt kopplat är hälften brunnet!

mimåne
0
#4

Vilken bra video du länkade till 72mm.

Medarbetare på akvariefisk ifokus

shelale
0
#5

ok vad bra! sätter igång nu då! =)

72mm
0
#6

Vad man kan göra (dock lite sent i ditt fall kanske) är att hjälpa det naturliga beståndet av infusorier på traven genom att lägga några löv. I alla fall inbillar jag mig att jag gör det med mina eklöv ;)

Friskt kopplat är hälften brunnet!