Glupska Chokladciklider?
Jag gav mina fyra unga Ciklider lite skalade räkor som jag sen hade ner i akvariet. Släppte ner fyra små bitar som jag trodde de skulle smula sönder själva, men… Varje ciklider stoppade en hel bit i munnen och sen simmade iväg för att gömma sig munnen full. Jag ska smula räkorna så de blir ännu mindre, men har väntat nu i tjugo minuter på att de ska svälja räkorna.. Är detta vanligt och vad brukar ni andra göra isåfall? Jag kanske gav för stora bitar helt enkelt?
Det är helt normalt, och ingen fara alls eftersom du har gett dem skalade räkor ;) De kommer att behålla dem i munnen tills dess att de i lugn och ro kan tugga i sig dem ;)
#1 tack rovfisk, tycker bara att det är lite skumt eftersom de inte har några större konkurrenter i karet, så trodde jag att de skulle äta ehm… Lite långsammare? Haha
Så lite så :)