Akvarium iFokus

Akvarium

Etikett: allmänt
Läst 1811 ggr
Luis_felipe
0

Knastrande ljud från Fluval 406?

Hej! Jag har en Fluval 406 som har börjat att göra ett knastrande ljud och jag testade igår att göra rent filtret för att de om det var något sånt som gjorde att ljudet uppstod men det knastrar fortfarande? Någon som har någon aning om vad det kan vara och hur jag kan lösa det?

Hells Angel
0
#1

Är det tillräckligt med vatten? Ibland får dem inte in tillräckligt med vatten och då börjar iaf min gurgla och knastra!

When life gives you lemons, freeze them and throw them at the ones who makes your life hard.

[Tinitusan]
0
#2

har du plockat ut impellern o gjort rent den? ibland kan det komma in smuts där som gör att det låter, även om den förskjutits lite o inte sitter helt tätt kan ett knastrande ljud uppstå

Luis_felipe
0
#3

#1 Jag har pumpat i maximalt med vatten och ruskat lite på pumpen när den varit igång men ljudet e fortfarande kvar…

#2 Nej det har jag inte, får väl kolla upp hur man gör det så att jag inte ba sliter sönder skiten haha. Återkommer!

Luis_felipe
0
#4

Tack så mycket Tinitusan problemet löstet :) gjorde ren impellern ordentligt bara :)

[Tinitusan]
0
#5

så där va bra =)