vad är der för fel på min mal ?
Fått för lite mat? Dålig vattenkvalite, nitrit?
Medarbetare på akvariefisk ifokus
Hej.
Utav bilden att döma så är det en gibbiceps du har.
Insjunken mage innebär att den är undernärd och att den är undernärd tyder på att den antingen har fått för lite mat eller att den har parasiter eller liknande i magen eller kroppen som gör att den inte kan använda det den får i magen till livsgivande energi.
Vad går den med för fiskar? Den har blivit rätt duktigt biten på ryggfenan, det får mig att gissa på att den är stressad i sin nuvarande miljö.
En stressad mal kan ha svårt att få i sig tillräckligt med mat och överhuvudtaget så är en stressad fisk känsligare för sjukdomar av olika slag.
Har du något annat akvarium som den kan gå i tillfälligt för att du ska kunna försöka mata upp den?
MVH//Patrik
Den är med elfenbens ciklider aa den är väldigt biten :/. . Flyttade den till ett annat akvarium i går kväll å la i potatis som jag sätt att folk ger sina malar och även mal mat . Men intr rört detta. Kom hem för ett tag sen å såg att den dött :/.
Då flyttade du den tyvärr försent. :/