Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettallmänt
Läst 931 ggr
mizzm
0

Nybörjare/frågor

Hej! Jag och sambon har precis köpt ett akvarium på 110/120 liter som första akvarium. Vet inte liter exakt men i runda slängor :)Det är ju inte jättestort men känns ändå som ett bra val av nybörjarakvarium :) 80 cm brett, 41 högt ca. Vi har gjort allt enligt zoo:ets rekommendationer, tvättat gruset väldigt noggrant, planterat olika typer av växter (långa & korta), haft i aquasafe,safestart och växtnäring. Nu undrar vi, vad ska vi börja med för fiskar? På zoo rekommenderade dom att vi ska börja med stimfiskar som "sätter igång" akvariet om jag förstår det hela rätt. Vad kan man sen ha i? Hur många fiskar tror ni på ett ungefär totalt sett man kan ha i ett akvarium på den volymen? Mvh

mimåne
3
#1

Hej mizzm!

Vad trevligt att du och sambon vill börja med akvarium. Det är en så rolig hobby och förhoppningsvis får ni uppleva glädjen i det ni också!

Ni har valt ett bra nybörjarakvarium. Antalet liter är helt rätt för er.

Så fort ni tillsätter fisk i vattnet så kommer en bakteriekultur att börja bildas. Det är viktigt att inte köpa för många fiskar i detta stadium då bakteriekulturen och vattnet ska stabiliseras. Blir det för mycket fisk på en gång så kommer det resultera i förgiftning av vattnet. Köp därför bara 2-3 fiskar.

En lämplig startfisk är en art som inte är känsliga för dålig vattenkvalite, förgiftning och svängningar i vattnet som lätt uppstår i ett ostabilt nystartat akvarium. Zoobutiken har rätt i att en stimfisk fungerar för det här, t.ex ur släktet Tetror. Nackdelen med stimfiskar är att de vill vara i stim och inte trivs med att vara 2-3 stycken. De måste i så fall leva med så pass få vänner i flera veckor innan akvariet är stabilt för fler invånare.

Vad är ni intresserade av för fiskar? Om ni har tänkt er någon specifik art så kanske den är lämplig att starta med? Jag rekommenderar Platy.

Hur många fiskar som ryms i eran balja är väldigt individuellt. Fiskarna ska givetvis ha fri simyta, kunna röra sig fritt och gå undan om de vill vara ifred. Det som påverkar hur många ni kan ha är bland annat Hur mycket avföring som produceras och vart det tar vägen. Olika arter bajsar olika mycket. Avföring innehåller bakterier som i för stor mängd kan belasta akvariet så pass hårt att vattnet blir förgiftat, därför är det viktigt att det görs av med. Växter tar upp en del som näring så proppa ner så mycket växter ni bara kan, för mycket kan ni knappast få! Sedan behöver ni slamsuga upp kvarlämnade rester en gång i veckan.
Efterhand så kommer ni märka när ni har en fin balans och ett friskt akvarium och själv kunna avgöra om det passar sig för mer fisk eller inte. 

Sist och slutligen skulle jag vilja ge två råd. Var hemskt sparsam med matningen den första tiden, endast en-två matbitar var tredje dag den första veckan. Mitt andra råd är att inte lita för mycket på zoobutiker. Tänk på att dessa personer har säljare som sitt jobb och det är Det dem är där för. Oftast har de inget privat intresse alls av akvarium och kan väldigt lite. Ta därför reda på egen fakta exempelvis vid datorn innan du gör köp osv.

Stort lycka till och det är bara att fråga på om du undrar över något! :)

Medarbetare på akvariefisk ifokus

mizzm
0
#2

Hej igen! Tusen tack för dina tips! :D Känns som att man fick lite mera ''kött på benen'' så att säga ;) Vi har inte bråttom med fisken eller nåt, vi är helt överens om att ha tålamod med detta och att inte skynda på nånting :) viktigast är ju att allt blir rätt och att fisken kommer trivas, det är ju det de handlar om :) Håller helt med om att inte gå för mycket på zoo:ets rekommendationer alla gånger, dom är ju som sagt säljare och vill ju sälja. Vi har bekanta som haft akvarium längre än oss som vi också frågar om tips/råd, men man kan nog aldrig fråga för mycket ;) Platy är fina, dom har vi tittat på en hel del i affären, har dock ingen aning om vad liksom slutresultatet ska bli, om vi ska ha tre arter eller flera olika. Kampfiskar är fina, men inget vi tänker börja med. Det får bli nångång i framtiden kanske när man känner att man har mer kunskap. Diskusar har jag läst en del om, men vårat akvarium är nog för litet för den typen av fisk. Viktigast är som sagt att fisken/fiskarna kommer att trivas och gå ihop :) det är väl mera det vi funderar på, vad går ihop och inte? Vill gärna ha en fin färgblanding på fiskarna, så alla inte är gråa, eller svarta t.ex :) Har ni nåt tips? Men man lär väl kunna ha fler än t.ex tio fiskar i ett akvarium som vi har? Mvh :)

Ankah
0
#3

Antalet fiskar beror ju väldigt mycket på hur stora och hur revirhävdande de är och hur du vill blanda dem. Du torde kunna ha ett litet stim av någon tetra (det finns fler är "bara" neon och kardinal, även om de också är fina) samt några stycken av någon större art (själv är jag helsåld på guramis, de är riktigt söta fiskar men läs på innan isåfall för de är rätt olika inom gruppen). 

Tänk på att spara lite plats till städande fiskar såsom algätande malar och pansarmalar. Många räkor hjälper också till med städningen men då får man fundera lite på vad man köper för fisk sedan så räkorna inte blir middag. Även snäckor städar bra.

Platy är jättesöta fiskar - som får mycket barn. Det gäller även Guppy. Det är väldigt roligt i början men efter ett tag börjar man undra var alla ska bo.

mizzm
0
#4

Ja det kan väl lätt bli så när fiskarna ynglar av sig :) slutar väl med att man har en himla massa akvarier till slut! hehe. Ja malar ska vi ju ha, har även tänkt att skaffa nån räka sen, vi får se lite hur det blir. vi får börja med lite i taget så man inte tar sig vatten över huvudet. när man har köpt och haft i t.e.x tetror hur länge dröjer det sen innan man kan ha i ''nästa omgång'' med andra/nya fiskar? :)