Akvarium iFokus

Akvarium

Etikett: sydamerikanska-ciklider
Läst 528 ggr
[Tinitusan]
1

i valet o kvalet över mina scalarer...

så jag behöver lite råd, jag är så villrådig angående mina scalarer. jag har idag 7 st, en äldre herre som varit den dominanta från början, en vit bråkstake som jag tog över av cissie just för att han ställde tilloreda i hennes kar, ett lekpar som är mobbade av de två föregående o 3 mini som mest glider rundor, dock är den vite på dem lite o paret i sin tur jagar dem.

eftersom den vite sista tiden jagar paret ganska hetskt har jag ju tänkt att jag måste göra mig av med honom men jag vill verkligen inte, o nu går jag lite i tankarna att helt enkelt sälja mitt lekpar o behålla båda herr surpuppor som faktiskt går bra ihop, de spände sig lite mot varandra ett tag men det har varvat ner igen, ett ungkarlskar helt enkelt ;)

mitt lekpar kommer ju inte få gå ifred även om jag gör mig av med den vite för den store finns ju kvar, o så länge de små får vara ifred kan de ju få gå kvar, om jag den vill ha fler fiskar så finns det ju gott om fisk som kan gå tillsammans med dessa två scalarer, visst de kommer inte få var sig dam o bilda par, men så som de beter sig mot andra känns det långsökt ändå…

vad hade ni gjort??

[Tinitusan]
0
#1

på ngt sätt känns det inte rätt att bara skicka den vite vidare då den mest troligt bara kommer göra samma sak i nästa kar o nästa o nästa….

Ankah
0
#2

Jag tycker att det låter rart att du kan tänka dig att behålla dina två missförstådda bråkstakar. Kanske lättare att hitta bra hem till lekpar?

peppe_ing
0
#3

det roligare alternativet är att skaffa ett kar till ;)

[Tinitusan]
1
#4

haha peppe neeeejjj finns inte plats hahao inga pengar längee skattkistan är tooooooooommmmm!

ankah ja rart o rart men jag är nog lite blödig, tänker att han kommer få flytta rundor tills ngn int blir av med honom o då nackarde honom istället =/

fast det där 1120 liters för 6 tusen på blocket hade ju ite suttitfel, då hade man kunat dela av o haft ett scalar kar till ;p

peppe_ing
0
#5

samla pant? ;)

Dreglar av tanken på att ha ett sånt gigantkar och kunskapen att inreda det vettigt. Mina kar ser bara ut som en virrvarra med växter å rötter :p

[Tinitusan]
0
#6

oh bara TÄNK vad man hade kunnat göra med ett så stort som är öppet, jag hade delat upp det i ettt större o ett mindra i alla fall!

Ankah
0
#7

Tinitusan, jag blir glad, bara, när folk tänker över vad som troligast är bäst för sina små skyddslingar och inte bara gör det som är lättvindigt. …å andra sidan ligger det ju nu i alla scalararnas intresse att få stanna hos dig och kanske få ytterligare ett kar att befolka, så som föreslagits… *visslar oskydligt* …tänk om du MÅSTE ha ett kar till…?

[Tinitusan]
0
#8

haha oh jag önskar jag hade råd! tyvärr har jag tömt alla fickor för att få igång de jag har nu, som ensamstående student med barn o hus o bil så finns det inte mkt över bara så där..

men jag tror det blir så att jag säljer mitt lekpar, om jag hittar ngn som är intresserad o beredd att betala för dem så jag i alla fall får igen pengarna..

sen får de bli så att herrarna får gå ensamma med de 3 små så länge det funkar o så får jag ta ev kommande problem när det kommer =)

[Tinitusan]
1
#9

haha så tänkte jag skulle berätta, att trots köpare till mitt lekpar ligger det nog ett kar till i snar framtid, fyller ju år nästa vecka ;)

hittat ett 90x60x60kar fö 250kr på blocket där min mamma bor så hon har ringt på det o ska köpa det till mig i födelsedagspresent, förhoppningsvis är det inte redan sålt!

men i så fall kommer det bytas ut mot mitt 110l så jag kommer inte ha ngt mer kar uppe, bara ett större, åh håller tummarna!

rosdahl22
0
#10

Ska du behålla ditt lekpar då?

[Tinitusan]
0
#11

vet inte riktigt än! om det blir ett kar gör jag ju det, vill ju egentligen inte sälja, men om det karet redan är sålt så är paret ditt när du kommer hem, var det fredag?