Akvarium iFokus

Akvarium

Etikett: reptilhörnan
Läst 3044 ggr
Helena888
0

Shrimp soil, waterplant soil eller ECS?

Vlken av dessa tre bottenmaterial rekommenderar ni till räkor i ett kar där det ska vara mycket växter? Är nybörjare så bottenmaterialet ska helst ge så gynnsamma förhållanden som möjligt, och vara lätthanterligt.

Ellenor123
1
#1

Shrimpsoil eller waterplant. Fast jag rekommenderar Oliver Knott's Nature Soil om du har möjlighet att köpa den :) Växterna frodas och räkorna trivdes bra när jag använde den.

Medarbetare på Akvariefisk i Fokus. ◕ ‿ ◕

GuUuLd
0
#2

Växterna trivs i all soil, har själv kört både ebi gold shripmsoil, fluval stratum och oliver knott nature soil och det växer lika bra i alla dessa. Bra att veta är att det är något klurigare att plantera i soil, jag har valt en shrimpsoil om det är räkor man tänkt ha fast kanske lite beroende på vilken art också. Oliver knott soilen kan innehålla lite växtnäring vilket vissa räkarter är lite känsligare för.

//GuUuLd, 

-IE Photography-
Instagram: idaephoto, crumbleshamstery, salmonriver_shelties

Helena888
0
#3

Åh, tack! Jag har tänkt ha endera Körsbärsräkor, sakuror eller crystal red. Är någon av dem enklare än de andra? Som jag förstått det är sakurorna extra starka i färgen. På vilket sätt är det svårt att plantera i shrimp soil?

GuUuLd
0
#4

Körsbär och sakuror är lika lätta, de är samma art men som du skrev så är sakuror färgstarkare då de är urvalsodlade.

Soil överhuvudtaget är svårare att plantera i om man gör det för första gången pga. det är ett väldigt lätt material om man jämför med grus/sand. Men växterna trivs väldigt bra i det :)

//GuUuLd, 

-IE Photography-
Instagram: idaephoto, crumbleshamstery, salmonriver_shelties

Helena888
0
#5

Hm.. ok. Hoppas jag fixar att plantera då. :-/ Men du skulle rekommendera shrimp soil framför water plant soil?

Helena888
0
#6

Eller är det helt enkelt bättre att köpa vanligt grus och skippa soilen när man är nybörjare?

GuUuLd
0
#7

Vad man ska välja för bottenmaterial beror på vilken art man tänkt sig. Ska man ha någon av körsbärsvarianterna så duger grus/sand alldeles utmärkt men om man tänker sig Crystal red/black så är det bättre att köra på soil då de vill ha lägre pH och de flesta soilsorter är pH sänkande. Som sagt ska man ha räkor skulle jag köra på räk soil och inte waterplant då det kan finnas extra växtnäring i de sorter som är för växter. Men som jag skrev förut så är vissa arter mer känsliga för växtnäring (typ cr/cb) än andra (olika varianter på körsbärsräkor). Säkrast är dock att välja en shrimpsoil, finns ju en uppsjö av olika varianter/fabrikat på soil idag. Växterna funkar lika bra i shrimpsoil som i waterplant då är det bättre att välja efter vad man tänkt sig för levande i akvariet och vilka krav på vattnet de har.

//GuUuLd, 

-IE Photography-
Instagram: idaephoto, crumbleshamstery, salmonriver_shelties

Helena888
0
#8

Åh, tack! Då får det nog bli Ebi Gold Shrimp Soil. Tror du man kan göra en liten stig av sand i karet, eller funkar det inte ihop med soilen? Tycker det är så fint när man kan göra en liten stig mot bakgrunden :-)

GuUuLd
0
#9

Ja en liten stig borde funka, många aquascapers som gör det :)

//GuUuLd, 

-IE Photography-
Instagram: idaephoto, crumbleshamstery, salmonriver_shelties

Helena888
0
#10

Det fick bli Shrimp soil och ett par växter. Hoppas bara de är fräscha, är lite skeptisk till att handla växter på nätet där man inte kan se vad man köper. Men jag hoppas det blir bra :-)

GuUuLd
0
#11

Om det är ebishop du beställt från så är nog växterna okej skulle jag tro, aldrig beställt växter av dem men mycket annat :)

//GuUuLd, 

-IE Photography-
Instagram: idaephoto, crumbleshamstery, salmonriver_shelties