Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettförlossning-bb-barnkammare
Läst 731 ggr
farido13
0

vilka malar kan man odla?

Hej jag har en fråga.

Vilka sorts malar kan man få yngel av eller som man säger odla?

 isåfall hur ser man könen

GuUuLd
0
#1

Det där är en väldigt bred och svår fråga att svara på, det finns väldigt många olika malsläkten med en massa olika arter inom släktet. Många går att odla med rätt förutsättningar, men vanligaste arterna som odlas här i Sverige är inom släktena Loricariidae, callichthyidae & auchenipteridae.

Hur man ser könskillnader varierar inte bara inom släktena utan även på artnivå iaf. inom släktet Loricariidae som nog är allra vanligast att odla då t.ex. den "vanliga" ancistrusen hör hemma där. 

Antar dock att du är ute efter arter inom Loricariidae släktet, och där finns det många arter som går att odla. Mindre vanligt är att odla de större arterna så som t.ex. Pterygoplichthys gibbiceps, dessa arter odlas dock i stora dammar nere i asien så att de odlas i fångenskap är inte så ovanligt men att odla i ett akvarium är mer ovanligt.

//GuUuLd, 

-IE Photography-
Instagram: idaephoto, crumbleshamstery, salmonriver_shelties