Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettreptilhörnan
Läst 1251 ggr
Mattespirog
0

PHS Bebisar

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Hej! För några dagar sedan såg jag att min Leopardblå posthornssnäcka hade fått små bebisar! Dom verkar vara rätt så nykläckta då de är i storlek som ett sandkorn. Kom fram till att det måste vara minst 25 små liv och ytterligare fler på väg ( hittade massor av "äggklumpar".) Är rätt säker på att bebisarna kommer få samma fina leopard blå skal och lysande rosa fot, som sina föräldrar. Dessutom verkar den färgen rätt ovanlig här i Sverige (rätta mig om jag har fel.) Det kommer att dröja ett tag innan de kommer kunna flytta till sina nya hem, men om någon är intresserad går det jättebra att skicka PM eller en kommentar här i tråden :)

Mattespirog
0
#1

Bilden är inte rättvis då den vuxna snäckans färg är betydligt mer blå. Ska försöka ta en bättre bild inom snarast.

Lilolizeit
0
#2

Jag lämnar ett avtryck här! Jag letade länge efter blåa posthorn, verkar inte krylla av dom direkt. Jag har leopard och rosa för tillfället, men framöver kan det nog finnas plats för ett gäng blå också. :)

// Lilo - medarbetare på akvariefisk & gravid samt sajtvärdinna på bortskänkes

Mattespirog
0
#3

#2 Okej vad kul ! :)

Mattespirog
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Räknade om snäckbebisarna idag, och hittade runt 50 st + äggen, vilket blir en del. Frågan är om jag ska ta bort äggen eller låta de kläckas? Bild: min vuxna blå PHS

kaninsköld
0
#5

Vad tar du för de? #4 Jag tycker du ska låta äggen kläckas!

Mvh Kaninsköld

Lilolizeit
1
#6

Undrar också vad du vill ha för dom. Låt klasarna vara, finns säkert flera som vill ha blåa. :)

// Lilo - medarbetare på akvariefisk & gravid samt sajtvärdinna på bortskänkes

mejamylove
0
#7

Jag skulle tagit bort dom men det beror på, ska du sälja så låt dom vara kvar. :)

Mattespirog
0
#8

#5 & #6 Jag har inte hunnit tänka riktigt så långt ännu, men vad säger ni om 5-10 kr st? :) Jag låter dom kläckas.

Mattespirog
0
#9

Har hittat en väldans massa ägg, runt 10 små klasar.