Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettallmänt
Läst 974 ggr
Ellenor123
0

Aquael fan mini...

..ni som har den och anser den vara tyst, hur har ni "byggt ihop" eran? :) Köpte denna för att den tydligen skulle vara väldigt tyst men satte igång den igår och den brummar, ganska mycket. Jag körde bara ner den som den var utan att fiffla med de olika utblåsgrejerna man fick med. Nån som vet? Är så trött på att köpa nya filter :((

Medarbetare på Akvariefisk i Fokus. ◕ ‿ ◕

Ellenor123
0
#1

Den orsakar även en mindre storm i akvariet(31 liter) och att skruva på "knappen" gör ingensomhelst skillnad…

Medarbetare på Akvariefisk i Fokus. ◕ ‿ ◕

LajvKrattan
0
#2

De andra på sajten brukar ta av plastskalet så att filtermattan blottas. Om det låter väldigt mycket får du försöka dämpa vibrationerna genom att sätta en bit tyg/vadd/trasa mellan filtret och akvariet och akvariet och den yta akvariet står på. Det hindrar vibrationerna från att spridas och förstärkas.

Strange women lying in ponds distributing swords is no basis for a system of government!

Roxie
0
#3

Låter som att något är fel. Jag har två stycken, båda är knäpptysta och är lätta att reglera när det gäller utblåset. Däremot kan jag tipsa att du drar ur sladden och vänder på den under vattnet ifall det fastnat luft i den.

// Sofia

Roxie
0
#4

Det är också en slang kopplad till utblåset, på slangen kan du reglera om det ska bubbla i utblåset. Detta kan också göra att det låter mer.

// Sofia