Inomhusdamm?
Funderar på att göra en liten innedamm i mitt rum, på kanske 300+ liter. Är det någon som vet var det finns stora svarta hörnlådor?
Det finns ju annars sådana där formgjutna dammar som passar ganska bra in i ett hörn.
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
#1 Har kollat på såna men de har ganska ojämn botten, vill helst ha rak botten så inte golvet får massa bucklor :)
Fast om du vet någon så tar jag gärna och kollar upp dom ;)
Bygg in den i en ställning som står på tex pallar så fördelas ju vikten, som tex här: http://www.ammushriyan.com/wp-content/uploads/2013/05/Homes-with-indoor-pond-1.jpg
Annars har jag nog bara sett runda som har en platt botten: http://www.vattenliv.nu/plastkar-150-l.html
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
#3 Wow, vad snyggt dom hade gjort i första länken! Dock lite stort för mitt lilla rum tyvärr :(
Kollade upp den andra nu och såg att det fanns större storlekar! :D tror nog att det blir en sån :) Tack så mycket
Ja, på samma sida. Kolla dock lantmännen/granngården osv på fodertråg/vattenkar som prisjämförelse. Brukar vara samma tillverkare, bara mycket dyrare hos dammtillverkare.
Hur stort är hörnet?
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
Om man är lite händig tror jag man kan göra något bra med vattentankar, finns svarta.
http://www.blocket.se/stockholm/Tankar_till_Dricksvatten_1000_liter_42265222.htm?ca=11&w=2
☀️🙂😃😛 😂🤪😎😇🎅😡 Medis på Fågelskådning 😟🥳🤔😴😈💣🌈✨🏆👍❤️🏅
………… 🦅 🦋 🐟 🐠 🐟 🦉 (^I^) 🦉 🐟 🐠 🐟 🦋 🦅
#5 1 meter på varje sida från hörnet :)
#6 Tyvärr så är jag inte särkillt händig xD
Någon som vet en bra pump till min lilla damm? Helst innerfilter, men ändå robust och bra för guldfiskar. (utan stark ström)
Hur många liter blev det?
☀️🙂😃😛 😂🤪😎😇🎅😡 Medis på Fågelskådning 😟🥳🤔😴😈💣🌈✨🏆👍❤️🏅
………… 🦅 🦋 🐟 🐠 🐟 🦉 (^I^) 🦉 🐟 🐠 🐟 🦋 🦅
Ska hämta den på söndag nästa vecka, det blev 275 liter :)
-mejamylove du får gärna göra en tråd så vi får följa projektet sedan, verkar superintressant! =)
#11 Bra uppmaning! Jag är oxå jättenyfiken😍
Ska försöka, får ta och låna pappas kamera :)