# Odla snäckor
Author: IamNeon

Tänkte fråga er kunniga här då jag aldrig har odlat snäckor.

Det är så att jag behöver ha en snäckodling till mina kulfiskar så att de får något att mumsa på lite då och då så att de har ordning på näbben. Hade massor av små snäckor i karet innan de två krabaterna flyttade in men nu har de ju käkat upp varenda en. Det är helt soperent på snäckor! Köpte några av en medlem här på forumet för jag tänkte att det skulle vara nyttigt att ha lite sandsnäckor så att sanden luckras upp lite, men de är också alla borta nu. :'( Giriga små saker!

Så, hur gör jag för att få en så bra odling på snäckor som möjligt? Tänkte skaffa ett plast-/karantänakvarium på ca 6 liter eller en mindre kanske beroende på vad ni rekommenderar, men sedan är jag helt lost. Har aldrig behövt odla förut under min tid som akvarieägare och trodde aldrig dagen skulle komma då jag faktiskt VILL ha så mycket snäckor som möjligt.  
  
Tar emot så mkt information ni kan ge mig för en lyckad odling!

## Comment 1
Author: Jamie+Engla

Du kan få ett helt gäng skräpsnäckor som följer med när man köper växter! Dumma lillasyster att stoppa ner en växt utan att skölja den!! I MINA KAR!! Har massor med sånna man trycker mot glaset så bara poof, borta ;)

## Comment 2
Author: IamNeon

#1: Jag fick med mig några snäckor när jag köpte första gången men sedan har jag inte fått med några alls. Kommer ju inte köpa fler växter bara för att få snäckor. Har så mycket växter redan. Kan dock få gratis från den lokala djuraffären, men måste fixa odlingskaret först. Kan ju inte springa in till djuraffären hela tiden. Till slut har de ju inga kvar! xD  
  
Haha gjorde misstaget också med mitt första kar att inte skölja av växterna ordentligt innan jag stoppade ner dem i karet. Blev ju så otroligt mycket av skräpsnäckor och försökte ha ihjäl dem på alla vis men de bara fortsatte komma. xD Nu har man inte samma tur. :(

## Comment 3
Author: Jamie+Engla

Typ =) Jag var bortrest en vecka så min lillasyster fick ta hand om karen. Och då tyckte hon att ena karet såg glest ut utan en massa växter (höll på att starta upp) så hon var ju flitigt med att köpa två växter.. Nu är alla mina kar bombaderat!! Ser knappt någon skillnad på skräpsnäckorna och posthornsbebisarna =(

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3 hehe men hon var ju snäll iallafall :) inte bara "fy lillasyster" :)  

Ts: Vet inte riktigt hur stort kar snäckorna bör gå i egentligen, men snäckor har ju en tendens att försöka sig som --- om man matar flitigt.  

Starta upp ett litet akvarium, jag skulle nog säga att ett 10-20 liter skulle funka (och se snyggt ut) hellre än ett på 6 liter, för ett så litet akvarium lär du ju få lov att byta vatten i varje dag...  

Du bör nog starta upp ett akvarium som vanligt, i med några snäckor och släng i kokade grönsaker ibland, samt algtablett eller annat i fiskmatväg så kmr dom garanterat att föröka sig :)

## Comment 5
Author: alvasofie

Vi har dvärgkulor. Har fått några skräpsnäckor från djur affären som vi har i en Samla back från IKEA. 

Har ett gäng stora physasnäckor och några som verkar vara bruna posthorn. Startade för en månad sen. och stoppade i lite överblivet grus, sand och skott av växter.... Har en liten pump som är över som kom med akvariet i. Vet inte om det behövs. 

Kläcks rejält med snäckor vill jag lova. Första kullarna har vi redan matat med. Just nu kläcks det nog ett hundratal i veckan. Så vi matar med många små men rädd att jag kommer få för mycket snart..🤪 Matar med mal tabletter, vissna blad från akvariet och lägger lite kalk i vattnet då och då.

## Comment 6
Author: IamNeon

Tack för svaren! Då ska jag se om jag kan få tag i ett karantänakvarium på ca 15-20L  till att börja med.

Behöver de ljus eller håller de på som bäst i mörker?

Hade en liten cirkulationspump från Micra som jag hade till ett yngelkar för något år sedan, men nu har den pajat verkar det som. Fungerar syrestenar bra eller måste jag ha en cirkulationspump?  

#5: Kul att höra att det går så bra. Och dvärgkulisar är ju så söta! Själv har jag två figur 8. Helt underbara men kaxiga krabater. Ska alltid vara framme vid glaset och se vad det är man sysslar med. :P

Ska se vad jag kan rota fram. Har lite överbliven sand och annat "skräp" som kan komma till nytta. Har lite väl mkt växter i fiskkaret just nu också eftersom de växer så det knakar, så kan använda mig lite av skotten och plantera i.

## Comment 7
Author: Dustmonkey

Du har pm :D

## Comment 8
Author: IamNeon

#7: Såg det! xD

## Comment 9
Author: alvasofie

Lycka till! 🙂

Jag har en skrivbordslampa där odlingen står som jag tänder en stund om dan. Mer för växterna än snäckorna! "Håller på" gör de hela tiden! 😉Rent vatten då och då och mat så är de nöjda!

## Comment 10
Author: IamNeon

#9: Tackar! Ska se vad jag hittar på. :D
