# Skulle det funka? (paletter med andra fiskar..)
Author: SuperLimm

Hej!

Jag har ett 180 liters akvarium med palettciklider i. paletterna är rätt små, mellan 1-5cm. Vet inte vilket kön det är på dom. Det är 13 st, jag vet att det inte kommer fungera att ha så många sen när de blir kösmogna, men det får jag lösa då.

Kan man ha kongotetror med paletter? läste lite om dom för ett tag sen men det är säkert två månader sen nu. Jag skulle iaf vilja ha någon mer fisk där i. Har en ancistrus som är typ 10cm lång där i också. Paletterna är mest vid botten/ bland stenar osv så dom syns inte så mycket.

Tycker ni det vore dumt med andra fiskar där i?

Lite tankar och tips tack!

Mvh Linn

## Comment 1
Author: Twili

Håller själv på o lär mig förstå dessa cikliders beteende

de två som vi köpte i djuraffär är omöjliga att ha med andra fiskar.

men de andra 4 som vi köpte av privatperson funkar bra med de andra. de ska ju bli mer revirdominanta när de har revir o vaktar ägg. vi har läst runt väldigt mycket och kommit fram till att det är väldigt individuellt. det är lite omöjligt o säga si o så med dem, för de kan reagera olika.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Lägg upp en bild på dem så kan jag könsbestämma åt dig!  
  
Jag tror ärligt talat du max borde ha 1-2par Paletter i ett akvarie av den storleken, risken är att det blir storbråk när de senare bildar par. Men annars går det bra att ha andra fiskar med paletterna sålänge de har sina egna krypin så de slipper störa varandra hela tiden. Paletterna blir en aningen aggressiva när de leker och yngelvårdar.

## Comment 3
Author: SuperLimm

Jo jag vet ju att de blir agressiva när de leker och har yngel. Men när blir de könsmogna? De är väldigt små än tycker jag. Det är iaf inga par än.

De har sina egna ställen i akvariet just nu, det är rätt kul att se. Ancistrusen går de aldrig på, iaf inte som jag sett. Men han är mycket större än vad de är så det kanske beror på det. 

Ska försöka ta lite bilder iväll när jag kommer hem. Har mycket flytväxter i det akvariet nu så det är ganska mörkt men ska se om det går.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

De brukar bli könsmogna vid ungefär 3-4 cm.

Är alla från samma kull så är det enbart av det ena könet.

Det är de erfarenheter som jag har lyckats snappa åt mig hittills.

## Comment 5
Author: SuperLimm

Dom är från samma kull, vad jag vet iaf. Mest hanar hade jag men några honor också. Gjorde mig av med alla utom två som jag misstänkte bildat par, nu har dom yngel :)
