# AKUT Snäckproblem!
Author: akvarie-love

Dom senaste veckorna har varit åt skogen i mitt akvarium!

Sjuka fiskar, problem med vattnet, för varmt vatten och en massa andra saker.

Men nu när jag kom hem och skulle medicinera akvariet, såg jag en liten rund boll ligga precis brevid mitt akvarium. Det var min Zebra snäcka. Jag kollade på honom och stoppade direkt ner honom i vattnet men när han hade vecklat upp sig såg jag att han var skadad... Så han föll ca 1,30m till golvet men låg åt rätt håll. Nu är han på fötter igen men jag oroar mig att han har ont och kommer det att läka? Svårt att beskriva skadan men han såg rosa ut, som att han hade lossnat från sitt skal lite och att kroppen vridits upp. ska jag vänta och se om det blir bättre eller?

## Comment 1
Author: millan2000

Det är ju inte säkert att den ramlat ur. Likväl som om glider upp på glaset kan dom ju glida ner på utsidan. Jag har alltid täckglas till mina snäckor. Det händer titt som tätt för de som har snäckor utan lock att dom hittar om på golvet. Så det behöver inte vara någon fara. Låt den vara bara. Däremot om du ska medicinera kolla noga upp först om snäckor tål medicinen. Många av dom är dödligt för snäckor.

## Comment 2
Author: Hell

Om skalet är sprucket eller om snäckan har lossat från sitt skal skulle jag avliva den. Om du känner dig osäker på hur den har skadats kan du ju alltid avvakta lite.

## Comment 3
Author: m4rkus93

snäckor dör av medicin! bara en varning så du inte dödar alla du har :(

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3 Vad dom tål och inte beror lite på medicinsort har jag märkt...

## Comment 5
Author: Kiyona

Alltså om skal skadan är över ställen där den har sina vitala organ tror jag det inte finns så mycket att göra. Det är otroligt smärtsamt. Man kan ju om man har andra skal att tillgå limma fast en bit skal från ett annat skal från t.ex en död snäcka då blir den av med smärtan och det blir detsamma som det varit tidigare.

  

Dock är den proceduren krånglig och det är viktigt att man gör rätt. Du har inget extra kar där den kan vara för sig själv och se om den kryar på sig utan att bli störd av andra invånare i karet?

  

Hoppas den kryar på sig!  Men om skalskadan ser allvarlig ut tycker jag nog nästan att den bör avlivas. Det kan göra mycket ont för snäckan beroende på var på kroppen skalet har skadats....

## Comment 6
Author: m4rkus93

#4 jag har fått lära mig att medicinerar du ska sniglar och räkor ut dom dör av det mesta som är medicin jag har även märkt det själv

## Comment 7
Author: MrJLundin

#6 Det verkar främst vara av medicin som innehåller koppar (vilket dom flesta gör) som det blir problem..

## Comment 8
Author: m4rkus93

#7 känns dumt att chansa så varför inte ta ut dom varje gång man medicinerar?

## Comment 9
Author: akvarie-love

joo kanske skulle vara smart vill inte förlora honom..... Men ska kolla upp "saltet" jag använder först.

## Comment 10
Author: MrJLundin

#8 Har man ett annat kar där dom kan gå i några veckor, så är det ett bättre alternativ ja. Tänkte mer om man inte har den möjligheten, så kan det vara bra att kolla om medicinen innehåller koppar. :)

## Comment 11
Author: m4rkus93

ja jag vet inte vad det är i medicinen som gör det så jag kör på medicin= 0 snäckor och räkor

## Comment 12
Author: akvarie-love

han har klarat sig finfint och jag ska nog sluta medicinera då akvariet är friskt ! :)
