# Dålig guppy
Author: [Borttaget]

I lördags så köpte jag lite guld tetror och en guppyhane, han som äger fiskbutiken tar inte kort så kunde köpa endast en guppyhane.   
  
Sen han kom i akvariumet så har han betett sig konstigt, ligger vid botten o nu endast vid ytan. Han äter som han ska. Är han dålig eller saknar han sällskap?

Kan tillägga att butiken endast har öppet på lördagar nu..

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Det är klart att en hane skulle trivas med flera honor omkring sig men efter att du har lagt i hanen i akvariet så borde han ha 'trivts ett tag' men sedan känna sig ensam. En ensam fisk mår sällan bra ensam men det finns undantag. Det kan vara andra orsaker som t ex dåligt vatten (ph, nitrit osv) eller sjukdomar. Kan vara även så att du har t ex fiskar som nafsar och biter på hans fenor som är praktfulla och lockande.  
  
Det är vad jag kan tänka på nu utifrån det du har skrivit.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 tanken va att ha 2 honor till han men som sagt så hade jag inte tillräckligt lösa pengar :/..  
Alla värden är bra men det är då om han e sjuk. På lördag ska vi iaf köpa 2 honor så hoppas han piggnar till då.  
Han har inte magrat av o ingen fisk biter på fenorna, ett tag var han med tetrorna som han bodde med innan o då simma han bättre och såg piggare ett tag. Men nu gömmer han sig vid ytan bland vallinserian.

  

Någon som haft samma problem?

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Det låter faktiskt som ensamheten har slagits till.

## Comment 4
Author: Twili

det är inte helt omöjligt att han är sjuk. guppy är hårt avlade för färgers skull o att komma ifrån grossister till vanliga hemakvarium kan säkerligen skada mycket på deras kropp om de redan är en svag individ.
