# Äppelsnäckor som göttar sig!
Author: [Borttaget]

Ville bara dela med mig synen när några månaders äppelsnäckor göttar sig på en gigantisk broccoli! Vilken syn ;)

Ska jag vara ärlig så har jag blivit mer förtjust i de olika snäckorna jag har i akvariet än fiskarna. Ta det inte fel för jag gillar fiskarna jag har valt men ändå ;)

## Comment 1
Author: CaptainBunchie

Oj, vilka fina. ![](/images/empty.gif)🙂

Har själv matbild, fast jag har bara 5 stycken. Fiskarna vill vara med att äta också. 😃

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Ja, jag såg att speciellt platy och mollys i mitt akvarium gärna göttar sig på broccolin oxå! Så fina mörka snäckor du har. Vad är det för några ?

## Comment 3
Author: CaptainBunchie

Det är äpplen det med, fast rosa. :)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Så snygga! 😛

## Comment 5
Author: stosse

vilken härlig gul färg:)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5

Tack stosse.

## Comment 7
Author: -Cissi-

😛 några rosa småttingar jag fick för nått år sen

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7 Så gulligt att en räka passar på också! Har hört att gurka är okej men innehåller mkt vatten och 'lite näring' och då skulle det vara bättre med broccoli, ärtor och t ex zucchini? Nu menar jag att det inte är fel på gurka :)

## Comment 9
Author: -Cissi-

Det är sant :) jag brukar bara ge gurka ibland för jag brukar inte äta just gurka och att det består ju till större delen vatten, om det är lite näring i vet jag inte :P vanligtvis får dom broccoli
