# Död klogroda
Author: mopsen12

Till min förfäran hittade jag min ena dvärgklogroda död, flytandes i akvariet. Vet ni varför den dött? Om det finns vanliga dödsorsaker eller sjukdomar och så?  

De äter röda mygglarver och jag har inte haft dem längre än någon månad när det här hände. Man ser inga ytliga skador på den. Kan den ha ätit för mycket eller så?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Lite frågor dyker upp i mitt huvud :)

Hur stort är akvariet?

Hur är det inrett?

Temperatur/vattenvärden?

Vad har du för fiskar?

Hur ofta gör du vattenbyte? Hur mycket per gång?

Matade du inte med något annat än röda mygg? Det är "standard" att man matar alla djur med en varierad kost. Att bara mata honom med röda mygg kan ha varit orsaken. Men jag kan inte definitivt säga så :)

## Comment 2
Author: mopsen12

\-102 liter

\-23 grader oftast

\-vattenvärden-bra, hehe, kommer inte ihåg siffrorna i huvudet men jag minns att de inte hade förändrats sedan sist och såg fina ut när jag testade nyligen.

\-Inrett med växter och mycket gömställen  

\-platy, pansarmalar, ancistrus, pakistan botior

\-vattenbyte oftast en gång per vecka/varannan på ca 1/3 av vattnet, kan variera lite på hur 'smutsigt' det ser ut och så

Har även matat med fling, algtabletter samt röda tabletter men det har grodorna inte ätit av.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Det låter bra :) 

Lillen kanske dog av naturliga orsaker.

## Comment 4
Author: mopsen12

Ok, ja, så kan det iofs vara. Får lätt för mig att fiskar och så inte kan dö av naturliga orsaker, måste alltid ligga något bakom om du förstår...?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Det är säkert något. Det har du rätt i.

Men det kan ju vara dåliga gener, dåligt immunförsvar, tidigare misskötsel av djuraffären, dåligt foder tidigare, chocken för ny omgivning och nytt foder, ovana vid temperaturen osv.

Tyvärr är det ju så himla svårt att etablera :(

## Comment 6
Author: mopsen12

Ja, det stämmer nog! Tack för svar! ![](/images/empty.gif)

## Comment 7
Author: kaninsköld

Kan man ha grodor tillsammans med fiskar ?

## Comment 8
Author: mopsen12

Ja, mina fiskar blir inte uppätna av grodorna-för stora, och grodorna är för stora för fiskarna att äts upp.
