# Mina platysar får ungar!!!!!!
Author: Eva123

Hej jag har några frågor om mina platysar som snart ska föda.

  

1\. Det står att man ska ta dom i ett yngelakvarium och inte i en yngelpåse för att dom blir strässade. Ska jag ta en yngelpåse ändå?

  

2\. kan jag ta en STOR låda i stället för ett yngelakvarium?

  

3\. måste yngelna/platysen ha pump?

## Comment 1
Author: Eva123

asså medan dom föder

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Putt

## Comment 3
Author: Emmetem

1\. Har du tillgång till yngelakvarium så är ju detta bäst. Mina fiskar kan jag aldrig ha i yngelkassar då de blir väldigt stressade av detta.  
2\. Jag vet inte riktigt, när jag fick hem min slöjstjärt så hade hans gamla ägare honom i en plastlåda han transporterades i, och slöjstjärten mådde allt annat än bra! Mina fiskar kan jag inte ha i plastbackar alls oavsett om jag har pump eller icke. Men jag har hört folk som har fött upp yngel i plastbackar, och det har gått bra för dom.  
3\. Nej, yngel måste inte ha pump. Men däremot blir det väldigt många vattenbyten vilket kan bli otroligt jobbigt. Men om du har pump vore det det allra bästa. Ta då och sätt en nylonstrumpa över pumpen så att inga yngel åker i 😉
