# Guppys.?
Author: CorneliaAndersson

HejHej!:)  
  
Jag och mamma är lite inne på att skaffa ett akvarium, och för mig kvittar det helt vilka sorts fiskar.  
Nu har mamma bestämt sig för att vilja ha fiskar, ''med fina färger''.  
  
Så jag tänkte guppy hanarna, kan de gå tillsammans hela tiden, eller bara när de är unga? O,o  
Altså endast hanar, eftersom vi ej vill ha massa yngel :)

Även frågan, hur stort akvarium behöver man till guppysarna? :)  
Och vilket Ph-värde? :)

(Frågar, för att jag vill ha info, ej för att få taskiga kommentarer o,s,v ;))

(visste ej vilken grupp jag skulle ta)

## Comment 1
Author: kallepudas

Fungerar med ett akvarium på 50-60...men jag rekommenderar att ni hellre införskaffar ett på 100L för det blir lättare i längden & stabilare vattenkvalite.

Ph imellan 6-8

Guppyhanar går fint att ha ihop.

Hoppas detta var till hjälp.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag säger det samma. Mellan 50 och 100 liter är utmärkt. Det är ganska stort, tycker alla nybörjare, medans "vi andra" tycker att det är ganska litet :) Så skaffa inte för litet i början. Man önskar ofta att man valt ett större.

Guppys går utmärkt. Du behöver inte oroa dig för vattenvärden, då de är otroligt tåliga och tacksamma fiskar. "neutralt" vatten med pH 7 (plus minus 0.5) är normalt och fullt acceptabelt.

Att ha bara hanar går bra. Ibland kan de dock bli lite jobbiga mot varandra och antastas, haha. Så så länge det inte stör er så går det fint.

Vill du ha hjälp/tips på hur du sätter igång akvariet på ett säkert och bra sätt så kan du skriva här eller i ett pm till mig, så kan jag förklara lite mer ingående.

## Comment 3
Author: CorneliaAndersson

Ok tack så jättemycket för hjälpen!:)  
  
#2  
Du kan få berätta så mycket du orkar!;))  
Jag skickar ett PM så kan du berätta vidare!:)
