# ta bort posthornsägg !
Author: Dellanella

Hej! mina posthorn lägger mer och mer ägg på rutan, hur tar man bort dem? om jag bara skrapar bort det lägger det sig på sanden då och fortsätter ändå? eller hur gör man? vore jätte tacksam för svar då dem överbefolkar sig :/

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Det brukar gå bra att mosa hela klasen mot rutan :) Det låter elakt men är effektivt.

## Comment 2
Author: plutopellis

Posthornsägg hur ser dom ut?

För jag har på rutan men är helt säker på att det är skräp sen har jag en liksom lite geleaktig klase på en växt med små vita prickar i, är den posthorn? För det på rutan är liksom små kapslar med en svart prick i varje kapsel som sitter en och en lite överallt på rutan, dessa krossar jag alltid...?

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2

Posthorn-ägg sitter i geléklasar :) Däremot är det viktigt att se skillnad på physa-ägg och posthorn.

Posthorn-klasarna sitter alldeles platta mot bladet/rutan, medans physornas är runda bollar.

Posthorn: [http://i100.photobucket.com/albums/m12/Matsvin/aquarium/snails/posthorn/posthornsgg2juli08b2.jpg](http://i100.photobucket.com/albums/m12/Matsvin/aquarium/snails/posthorn/posthornsgg2juli08b2.jpg)

Physa: [http://www.theteh.com/assets/images/db\_images/db\_IMG\_61681.jpg](http://www.theteh.com/assets/images/db_images/db_IMG_61681.jpg)

## Comment 4
Author: plutopellis

Nä, den såg inte ut som nån av dom! Haha! Men har inga physa så bör vara posthorn. Men det märker jag ju när de kläcks ![Flört](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 5
Author: Dellanella

okej, det är posthorn jag har är helt 100 med dem.. jaha då får jag göra det då  :(
