# kläcka artemia?
Author: HilmaN

endel säger det är jättelätt. endel att man måste ha syresatt vatten för att kläcka. och salt?

så hur gör man? var köper man? finns inte på min närmaste djuraffär iallafall. eller är det bätttre att slippa besväret och köpa fryst?

mvh Hilma

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Är det till vuxna fiskar? Då är det hundra gånger smidigare med fryst :)

Däremot är nykläckt artemia oslagbart om det gäller yngel eller liknande.

## Comment 2
Author: HilmaN

Det är främst till ynglen men eftersom det går fyra vuxna fiskar i det karet också så kommer ju dom ta en hel del av det. Så då kanske det är bättre att bara köpa fryst. Fast det är väl roligare för fiskarna att äta levande förstås :) finns det kanske något annat?

## Comment 3
Author: HilmaN

Det är platys förresten :)

## Comment 4
Author: Ratata

Prova med frysta cyclops då kanske?

## Comment 5
Author: Imitra

ta en tvåliters glasslåda. Fyll på med 1 liter vatten och 1 matsked salt utan jod.

Häll i ett kryddmått artemia. Låt de kläckas i 12-24 timmar.

Rikta en lampa mot ena hörnet av lådan, fånga upp med en liten spruta och häll i typ ett kaffefilter, skölj sedan filtret i vanligt vatten.

Mata till fiskarna.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Alternativt, leta upp en regntunna i området, och fiska upp lite mygglarver, and have some fun :)

## Comment 7
Author: sallad

Eller köp en hoppstjärtskultur och odla sådana istället, jag vet många som ger sådana till sina killis.. :)

## Comment 8
Author: plutopellis

Vart köper man sånna där artemia att kläcka? Tänkte om ett år eller så kanske testa odla kampfisk. Men måste ju veta allt sånt här då :) är det de man har silat av eller det som är i filtret man ska ge?

## Comment 9
Author: Lindzen

Artemia är bland det bästa fodret som kan ges till yngel, framförallt kampfiskyngel.

På **zoopet** finns det är bra atrikel om hur man kläcker artemia med **"glasslådemetoden",** den använder jag och det fungerar superbra. Det enda är väl att man måste hitta ett varmt ställe att ha lådan på då vattnet bör vara på iaf 27 grader. Sen måste man få tag på ägg som har kläckning på iaf minst 80-90% och gärna är i en koservburk (de blir dåliga snabbare i vanlig luft och fukt). Sen får man tajma lite så man har två lådor igång, en man tar av och en som håller på och förbereder för att kläckas (det tar ett dygnt för äggen att kläckas).

## Comment 10
Author: HilmaN

platysarna gillar inte mygglarver! provat förut och det ville de inte ha. tips på sidor, länkar där man kan får tag i det?

tack för alla svar!

## Comment 11
Author: HilmaN

får tag i hoppstjärtskulturer och artemia ägg alltså. lite otydligt kanske ;)

## Comment 12
Author: sallad

Fråga om någon bättre akvarieaffär kan ta in hoppstjärtskulturer. Annars kanske om det finns en reptil/akvarie förening i din närhet så finns det kanske någon där som kan sälja hoppstjärtar till dig. :)

## Comment 13
Author: Lindzen

Bra artemia kan du hitta här [http://www.tradera.com/finding.mvc/itemlisting?header=true&search=artemia%C3%A4gg&catid=-1](http://www.tradera.com/finding.mvc/itemlisting?header=true&search=artemia%C3%A4gg&catid=-1) (välj den med 90% kläckning).

## Comment 14
Author: HilmaN

tack tack! :)
