# Stackars! :(
Author: Moast

Hej!

Tänkte bara skriva av mig lite här... Jag har ju guppys och har redan i min yngelkasse ca. 30 yngel.. Men iaf ena min guppyhona såg jag ligga underyngelkassen och hon var död! :( Hon hade varit tjock redan sen jag köpt henne ca. 3-4 månader sedan... Hennes mage var sprucken typ!! ioch det var fyllt med yngel i hela karet.. TRor hon fick någon förstoppnig. Det är den jag tror som också är mamma till dem flesta av mina andra yngel också... Men saknar henne ävan fast hon inte var den finnaste och så men ändå... En av Mina andra guppys är halv död typ... Hon ligger uppochned hela tiden fast simmar och försöker vända sig !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jag lider när jag tittar in i karet men jag hoppas att hon snart får dö i lugn och ro för sig själv... Och så hoppas jag att jag blir av med mina yngel till nåågon som verkligen vill ha dem! :)

PS: Jag la bara in tre av dem nya ynglerna i yngelkassen eftersom att jag tror dem klara sig ändå rätt så bra! :)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Yngel växer väl inte så bra när dom bor i en yngelkasse? :S ett litet akvarium skulle väl vara bättre...

Snälla du, låt inte den andra guppyn plågas ihjäl, det är så ohumant :/ du måste ju avliva den om den flyter runt halvdöd, den lider förmodligen något outhärdligt... kanske bär den dessutom på någon smitta? Be någon vuxen att hjälpa dig att avliva. Mosa huvudet på ett eller annat sätt så att hjärnan förstörs. Slå fisken i bordshörnet eller i badkarskanten eller lägg den i en påse med lite vatten och mosa huvudet med en sko... låt den inte simma runt där och plågas till döds!

## Comment 2
Author: Moast

1# KLARAR BARA INTE AV ATT GÖRA SÅ EMOT EN FISK! det går bara inte kan man inte göra på något annat sätt???![Gråter](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 3
Author: Soda2

det finns faktist en lag som säger att man inte får utsätta sina djur för o nödigt lidande vilket du nu gör när du låter den plågas.

Eftersom du är under 18 år är djuren dina föräldrars ansvar så om du inte klarar av det får de göra det.

## Comment 4
Author: Moast

tänk om dem inet häller klarar av det då! ![Gråter](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 5
Author: Soda2

Då bryter ni mot lagen...

## Comment 6
Author: Moast

ATT DÖDA ETT DJUR....

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Du får väl helt enkelt fråga dina föräldrar om de kan ta kål på stackarn och säga att om de inte gör det så komer den lida och det vill du inte.  
  
Det skadar väl inte att bara fråga dem?

## Comment 8
Author: calendrium

Första gången jag avlivade en guppy när jag var liten så virade jag in den i papper och släppte en tjock(!) trave läderböcker på den.

Den måste dött omedelbart och jag slapp liksom se fisken dö eller vad man ska säga. Det kanske du(eller dina föräldrar) klarar att göra?

## Comment 9
Author: ivanhoe81

jag brukar ta fisken i en liten plastlåda och låta den simma mot ett hörn sedan tar jag en sax och klipper av huvudet, de stendör, det med att mosa skallen klarar jag inte av får jag tänker ifall den klarar sig efter första slaget så lider den ju ännu mer

## Comment 10
Author: Soda2

finns även en olja (mins ej namnet) som man blandar med lite vatten o låter fisken simma i då somnar den bara o dör o man behöver inte krossa eller klippa huvudet på den.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Som #8 sa kan du vira in den i något så du slipper se den.

Tänk att du hjälper den för om du inte gör det kommer den att plågas.

## Comment 12
Author: BettaSplendens

Hundbajspåsar borde väl fungera utmärkt om man inte vill se "resterna" efter fisken?

## Comment 13
Author: Eldsjärten

Jag är 11 år och såg min platy ligga halvdöd på botten och förstod att den skulle dö. Så jag tänkte att den skulle få dö på ett sätt som inte är plågsamt. Så då frågade jag min pappa som sa att jag skulle spola ner den i toaletten (vi visste inte hur vi kunde annars göra) och efter som de är så hård spolning dör den snabbt. Så tänk på de är bra att låte den dö snabbt istället för sakta och plågsamt, de är ju klart att jag inte vill att djur ska dö.

## Comment 14
Author: sallad

Jag avlivade en platy genom att snabbt klippa huvet av den.. Det var lite hemskt, men som djurägare är det något man får ta :)

## Comment 15
Author: Soda2

Att spola ner på toaletten är grymt o även det olagligt så det är inget man ska rekomendera.

## Comment 16
Author: Moast

Tkr det e hemsk det ni skriver!

## Comment 17
Author: BettaSplendens

#16 Jag tycker det är hemskare att låta något lida pga att man inte vågar avliva djuret.

## Comment 18
Author: Stoodyear

Nejlikeolja är det som söver till döds, men det är dyrt och svårt ibland att få tag på!

## Comment 19
Author: Moast

den kommer ändå dö snart... tror ni inte att jag hade gjort det för länge sen om jag hade kunnat(vågat!!)    ;)

## Comment 20
Author: BettaSplendens

#19 Om den ändå kommer dö varför förlänga lidandet? /: Usch, stackars lilla firre..

## Comment 21
Author: Moast

¨kommer aldrig ändra min åsikt även fast ni äger ut mig!! :)

## Comment 22
Author: ivanhoe81

#21 om jag ställer frågan om hur du skulle dö långsamt och plågsamt eller snabbt och utan plågor??

vet att det är svårt att ta bort fisk, det har jag med svårt att göra ibland men då tänker jag på fiskens bästa och avslutar lidandet fort istället för att fisken (eller vilket djur det än handlar om) ska få lida

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#21 det handlar inte direkt om att ändra åsikt, för det är helt okej att du tycker att det känns hemskt att avliva en fisk, för det är ju självklart inte roligt att göra det! Därför borde du be någon annan att göra det :)

Jag klarar inte av att avliva mina sjuka fiskar, men min pojkvän har inga problem alls med det. Han är inte så känslig... din pappa eller någon annan vuxen klarar säkert av att ta bort den. Känner du ingen som brukar fiska? Att knäcka huvudet på en uppfiskad fisk kan ju inte vara värre än att typ klippa av huvudet på en liten guppy...

Såvida du inte menar att din åsikt är att det är okej att låta ett djur plågas ihjäl, för isåfall så borde du nog inte ha djur :/ tråkigt men sant...

Dessutom, det blir nog ingen bra reklam för eran hemsida det här, folk vill nog inte köpa av och uppmuntra en fisk försäljare som låter dom plågas till döds när dom blir sjuka ;P

## Comment 24
Author: Moast

![Gråter](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")#23.... Igår sa jag till min pappa att när jag går till min kompis så kunnde han passa på att avliva den!! Tyckte väldigt synd om den! Vet inte hur han gjorde men nu är den borta ! ;(

## Comment 25
Author: [Borttaget]

#24 det var bra :) för fiskens bästa! Då får vi bara hoppas att din pappa valde ett humant och icke plågsamt sätt för fisken att dö på. Nu är den iallafall i fiskhimlen.

## Comment 26
Author: Hanna

#24 Förstår inte hur du kan tycka synd om den som fick dö, när du själv lät den plågas.

Men den har det nog bra nu i alla fall.

## Comment 27
Author: Moast

nehe så du tyckte alltså inte synd om en fisk som fick lida länge??

## Comment 28
Author: sallad

#27 Du gjorde ju lidandet längre..

## Comment 29
Author: Mysisa

Sluta nu h\*n har gjort det rätta, fisken lider inte längre

## Comment 30
Author: Moast

29# tack! :)

## Comment 31
Author: Eldsjärten

Jag tycker de är syndbåde om dig och fisken. Men nu är allt bra![Glad](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 32
Author: [Borttaget]

#29 Håller med!

#30 Även om det tog dig tid att fatta rätt beslut, så kan jag säga att det har tagit emot mig nåt fruktansvärt att avliva när jag har behövt göra det. Ibland har det varit omöjligt att få tag på en veterinär (när det gäller smådjur och häst) som har kunnat hjälpa mig och när det gäller fiskar har det många gånger handlat om att man inte vetat hur man ska göra. Obehaget hindrar en ibland för att göra det rätta, men jag tycker iaf du ska ha en eloge för att du till slut gjorde det rätta!

#12 Hundbajspåsar är det jag som regel använder, men jag brukar de utan vatten och bara slår till...

## Comment 33
Author: Moast

tack...![Glad](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 34
Author: [Borttaget]

Jag tänker dela med mig av hur jag avlivar fisk, bara för att det är bra ju fler som ser alternativ på internet :) (Inte nödvändigt vis för just dig, ts). **Känsliga, läs ej.**

Jag lägger fisken i en fyrkantig skål med vatten precis ovanför ryggfenan. Sen placerar jag fisken så att den tittar rakt in i ett hörn.

Sen tar jag en stor kökssax, och placerar på var sida om huvudet, precis famför gälarna men bakom ögonen (eftersom hjärnan sitter där), och **stänger** saxen med stor kraft.

Hemligheten är att inte öppna saxen igen, utan att öppna den ovanför toan eller papperskorgen. På så sätt kommer det inget blod, och fisken dör samma millisekund som du stänger saxen.
