# Frärilsciklid
Author: meliora

Har en liten fråga angående dessa. Hur pass bra går dom tillsammans med andra fiskar? Tex. är dom aggressiva och käkar på långfenade (kampfisk, guppy osv) fiskar?  
  
Undrar även hur känsliga dom är med pH-värdet och temperatur osv?

## Comment 1
Author: Stoodyear

Som de flesta ciklider kan dem vara väldigt revirhävdande och skall hållas med lugna individer som inte stressar dem, typ tetror. Guppys och kampfisk går definitivt inte, guppys kan omöjligen räknas som lugna. Kampfisken är lugn men den är också revirhävdande och skall helst hållas själv. Därför funkar det inte.

Fjärilar är känsliga för nedsmutsning och täta vattenbyten och ph under 7 är förutsättningar för att hålla dem. De är inte lika känsliga för temperaturförändringar till exempel vid vattenbyte kan de till och med uppskatta några grader kyligare vatten.

Det är inga fiskar man skall skaffa som nybörjare, och de är endast lämpade för sällskapskar i viss utsträckning. En noggrann sammansättning av arter i ett tillräckligt stort akvarium fungerar.

## Comment 2
Author: meliora

Jag menade mest om dom äter på fenorna, inte att jag hade tänkt ha dom tillsammans med just dom sortens fiskar. Men tack för ditt svar :)  
  
Vet du även om dom bökar runt mycket och äter och "möblerar" om växterna? ;)

## Comment 3
Author: Stoodyear

Ja om det är fiskar med stora fenor så kommer dem definitivt noppa dem!

Nää det tycker jag inte, de gräver groparr vid lektid men det har aldrig blivit så att några växter åkt upp. Och käkar växterna gör dem inte heller :)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag hade Fjärilciklid för några år sedan och dessa passade med alla möjliga. De verkade dock lite stressade av att vara i samma akvarium som Zebraciklid, men gick väldigt bra ihop med både fredliga och mer "aggressiva" fiskar. Vackra är de också! :) Sedan så lockas de allra flesta fiskar att äta på långa fenor - så kampfisk och guppy kanske man inte ska ha i samma kar.
