# Råd om min Redtail Catfish
Author: Kire84

Har fått överta en redtail catfish. den är 25 cm stor å går i ett 720 kar. trivs den bra där tro. Vad kommer att händ med den?

Tycker den e häftig å skulle gärna skaffa ett yngel till mitt 200 liters kar. Nu till den teoretiska frågan: Hur stor skulle den bli där i?

## Comment 1
Author: OlleA

Redtail-malar är tyvärr inte lämpliga för privata akvarier. Eftersom de kan bli omkring två meter långa kommer 720-litersakvariet snart att vara för trångt för den. Finns det något offentligt akvarium i närheten där du bor? Det är i stort sett bara sådana som kan ge redtail-malar en bra uppväxt, för vilken privatperson kan ha ett akvarium som är tio meter långt och 2-3 meter högt? Sedan är det förstås en annan sak om eventuella offentliga akvarier vill ta emot din mal, men att ha fiskar så att de inte kan växa naturligt måste tyvärr ses som djurplågeri.

Olle

## Comment 2
Author: [Borttaget]

[http://amazon-sailfin-catfish.tropicalfishss.co.uk/images/redtail-catfish-1.jpg](http://amazon-sailfin-catfish.tropicalfishss.co.uk/images/redtail-catfish-1.jpg)

Lycka till i framtiden!

Hoppas du hittar någon form av offentligt akvarium eller så.

## Comment 3
Author: Kire84

Tackar. Jag har ju universeum i göteborg. Hur stor skulle den bli i ett 200 liters kar å hur fort?

## Comment 4
Author: OlleA

Som sagt, den kommer snart att växa ur både 200 och 720 liter. Varför inte från början inse att du inte kan ha den där? Det finns många mindre malar som är minst lika häftiga!

Olle

## Comment 5
Author: sallad

Jag tycker du borde skaffa någon vändmal istället! :D [http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=364&SOK=1](http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=364&SOK=1) jag tyckte den var urgullig

## Comment 6
Author: fiskargrabben

de blir inte 2 meter, som max i naturen ca 125 cm.

De blir ca 100 cm som max i akvarium...

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#1 dom blir inga två meter dom säger olika överallt men ligger i mellan 120cm till 130 cm

#6 har hört att det finns dom som stannat på 90 cm i akvarium

kan du tillgodose RTCn sina behov är det en fantastisk fisk att ha men dom växer väldigt fort och är rätt glupska med så akta all små fisk som du har för dom kommer troligtvis försvinna om du har några :)

## Comment 8
Author: Kire84

Tror ni mina påfåglar på 15 cm kan bli ett problem?

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8 inte just nu kanske men om två månader kanske den kan ge sig på dom men jag tror inte det ska vara ett problem nu :) men om dom växer på bra så är det kanske inte någon fara förens den blir en 40 cm :)

## Comment 10
Author: Kire84

Han verkar väldigt fredlig om jag får säga det själv. får han bara sina strömmingsfileer så e det lugnt. göder påfåglarna rejält

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#10 bra men se till att underhålls mata honom lite alltså så han ser fet och glad ut men inte så han har obegränsat typ då växer han även lite långsammare :)
