# Bukvattensot?
Author: M@lo

Hej,

En av mina platyhonor har dött och jag misstänker att det kan vara pga bukvattensot. Nu är det så att min andra platyhona hade vit/genomskinlig avföring förut.

Ska jag göra något vattenbyte, eller vad ska jag göra så att det inte kan smittas?

Jag har 11 neontetror, 2 platys och 3 silver mollys.

tacksam för svar!

Mvh

M@lo

## Comment 1
Author: Gur4m1

Gör små men flera vattenbyten och kolla upp om du vill medicinera dem eller hellre avliva dem /eller inte tillförafler fiskar/låta dem du har att lämna karet- var anoga med att inte använda samma utrustning m du har fler kar osv.

Bukvattensot är oftast, inte alltid, behandlingsbart. Bukvattensot beror på olika saker- men man kallar det oftast för just bukvattensot. Så kolla runt om din butik har mediciner mot det.

De har iallafall någon typ avv infektion/inflammation eller prasit (pga en parasit) eller främmnde organism inne i kroppen. Eftersom deras organ tar skada, och även tarmarna och matsystemet så är det viktigt att sätta in behandling tidigt innan det går så långt. När de blivit uppsvullna är det försent.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Hade det i mitt kar nyligen och en dog. Sen behandlade jag hela karet med octozin och ingen mer har dött. Yngel och snäcka klarade behandlingen. Men det måste du ju avgöra hur du vill ha det :)

(Rätta mig ngn om detta var "bad advice" ;) )

Lycka till, hoppas alla överlever!

## Comment 3
Author: M@lo

Tack för svaren!!

ska kolla efter medicin när vi är i stan nästa gång.

Mvh

M@lo

## Comment 4
Author: Gur4m1

sök efter mediciner som tar sig an inre inftektioner och bakterier.

## Comment 5
Author: JaneDoe

Svällen buken alltid vid bukvattensot eller kan de ha det o dö utan svullen mage?

## Comment 6
Author: Gur4m1

Hört om folk som misstänkt bukvattensot där den inte blivit uppsvullen innan den dött. Stämmer. Men grejen är att när den väl svullit upp så finns det inget bot. Då vlivar man dem för då har de fått en "förstoppning" och innandömmet brukar var ahelt "paj". Nu kan ju en fisk svälla upp av tex rom och yngel så man får ju ha överseende med honor :> antar jag. Svårt det där. Finns dock mycket att läsa om det på internet.

## Comment 7
Author: JaneDoe

Mina guppy/endlers honor har ju dött (4 st) har 1 kvar nu, de bajsade vitt nämligen men inga svullna magar.

Hanarna och ynglen mår bra + alla andra arter i karet. + den hona som är kvar. 2 av de döda hade bitmärken så jag vet ju inte om det är sjukdom eller den andra honan som dödat dem.

## Comment 8
Author: Gur4m1

Kan vara bukvattensot där de dött innan sista stadiet- eller någon infektion/parasit. ÄR någonting som spökr med deras organ. Sen får man inte glömma att iallafall Guppy sohc tex Platyfiskar ibland är defekta pga dålig skötsel som yngel/dålig avel. Alltså blivit för hårt uppdrivna eller fel avlade- så de fått problem i sina organ som dyker upp först i vuxen ålder. Är också alternativ jag hört på när de plötsligt dör/blir sådär sjuka. Notera att jag inte talar om inavel- Sen beror det även på var de är odlade/inköpta.

Vit, trådig bajs- Att det hänger långt efter dem osv är iallafall att de har problem med tarmarna/magen- (de kan få så ibland- typ som "ont i magen") kan bero på olika saker. Sök nåon medicin som tar sig an inre bakterierlla infektioner, parasiter och flaggellater. Om du inte ser mask i avföringen/vid analen så skulle jag först undanröja att det är bakteriellt eller flagallater. Oavsett vad- om det inte är genetiskt- så har det förmodligen smittat de andra också. Det är oftast vid stress eller införsel av ny fisk som "sjukdomen" blommar ut.

Kolla denna :

[http://www.fishyfarmacy.com/fish\_diseases/fecal\_disorders.html](http://www.fishyfarmacy.com/fish_diseases/fecal_disorders.html)

Tror jag fick tips om den här, mins inte av vem ^\_^

## Comment 9
Author: JaneDoe

ja de dog inorm 1 vecka efter inköp den första bara 2 dagar efter inköp.

Men som sagt enbart honorna o ingen annan i karet.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Är vitt trådigt bajs ALLTID tecken på sjukdom? Eller kan det vara "bara" tillfälligt pga nån mat de fått???

## Comment 11
Author: M@lo

#10 - det undrar jag också.

Tack så mycket för svaren! :)

## Comment 12
Author: Gur4m1

Ofta men de kan ju ibland få så- av vad jag läst- "dålig i magen" :) Sen fägas ju bajset ofta av vad de ätit- upplever att min fisk fått mer vitaktig avföring när jag inte matat på någon dag och de hittat "annat" i akvariet. Sedan kan deras avföring bli normalt igen.

Men ofta är det dåligt- speciellt om avföringen blir tunn, tunn, tunn. Likt förstoppning- eller en ljus vit hinn runt "korven" som blir segt så bajset släpas efter. Dvs en "tråd" av bajs, oftast vitt/grått.

Det kan orsaks av olika saker om jag förstått rätt. Så en fisk kan nog få så även om den tillfälligt får en obalans i tamrsystemet. Farliga är nog om det är så i flera dagar.
