# Yikes, kampfiskhonan en hane?
Author: Bellabong

Kampfisk honan som jag skrev om tidigare, den som mådde dåligt, verkar ha kvicknat till tack vare alla bra råd jag fick. Men sedan uppstod ett annat problem. Den började bygga skumbo.

Eller det e vad jag tror iallafall, har googlat de, och det är verkligen likt. Vet inte annars vad det skulle kunna vara. En massa små bubblor på ytan.

Problemet nu då, är att jag inte kan ha de två hanarna (?!) ihop.

Har just nu den nya, transvestiten (![Tungan ute](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")) i karantän akvariumet, men det skulle ju bara vara tillfälligt. Visst är 20 L för litet för ett permanent boende?

## Comment 1
Author: Banankaka320

Har hört om tjejer som bygger bon också, riktigt kaxiga tjejer. Lägg upp bild på henne :)

## Comment 2
Author: Otario

20 L är inte för litet för permanent boende för en ensam kampfisk :)

## Comment 3
Author: Bellabong

#1 Ok ett ögonblick (eller snarare ett trettiotal, är inte så snabb ![Cool](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool"))

## Comment 4
Author: Bellabong

#2 inte? de e ju bra :) Men mår den inte dåligt av att vara ensam? Stoppar man i honor kommer den väl bara förfölja dem, när det är så litet menar jag?

Bild kommer här, den är pinsamt dålig dock, betvivlar att den ger något, men lägger upp den ändå

## Comment 5
Author: Banankaka320

Ser ut som en tjej... men testa lägg upp en spegel framför henne/honom och se hur mkt den reagerar

## Comment 6
Author: Lindzen

Honor kan bygga skumbo ja, men inte hållbara och stora som hanarnas. Honor gör det när de är romstinna och väldigt gärna vill leka.

Kampfiskar mår inte dåligt av att vara ensamma, de är aggressiva revirfiskar och klarar sig bra utan konkurrans från andra kampisar :)

Hehe, lite svårt att se på bilden men skulle tippa på en plakat hane, eller en underutvecklad långfenad hane. Får du till en bättre bild så skulle det vara bra :)

## Comment 7
Author: Bellabong

Ska testa spegel om jag hittar nån, :P har en på väggen men den e för stor ![Rynkar på näsan](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

ska försöka fota igen, hur gör ni för att få så bra bilder?

## Comment 8
Author: Bellabong

haha den ble inte mycke bättre

## Comment 9
Author: Lindzen

Systemkamera, stor blixt och en spegel så fisken visar upp sig ;)

## Comment 10
Author: Bellabong

Ok ![Tungan ute](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Det låter som ett jobb för min bror, tror inte han är så pigg på att komma hit just nu dock. Typiskt storebröder ![Skrikandes](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 11
Author: Lindzen

Fast på andra bilden så ser det ut som en hona.... Du får rikta en lampa mot honan och försöka fota, blir lite bättre ljus då :P

## Comment 12
Author: Bellabong

Im on it :P

## Comment 13
Author: Bellabong

Denna ble ju riktigt bra =)

## Comment 14
Author: Bellabong

en till

## Comment 15
Author: Lindzen

Denna blev mycket bättre :)

Det är en iaf en hona, en fin en :)

## Comment 16
Author: Lindzen

Har du precis matat henne eller är hon så där tjock i vanliga fall? :)

## Comment 17
Author: Bellabong

Ok vad bra, tack så mycke för hjälpen, hon tackar för komplimangen =) Kan det vara så att hon vill leka eller är romstinn som du sa, för hon har varit väldigt hängig, blev bättre när jag höjde temperaturen, men hon e fortfarande mycke på botten.

Har hört att i ovanliga fal kan honan dö om det inte finns någon hane när hon har rom (eller något sådant), e de sant?

## Comment 18
Author: Bellabong

nä hon var så tjock när jag köpte henne, torsdags förra veckan :S e det onormalt?

## Comment 19
Author: Lindzen

Hon kan nog inte dö, men däremot släppa massa rom. Är hon så där tjock utan att ha fått mat så är hon nog med största säkerhet romstinn och kanske har lite svårt att simma med all rom.

Hade en hona som i stort sett konstant var romstinn i en vecka, fick sluta ge henne mat på ett par dagar så hon slutade producera rom.. Så fort hon såg en så blev hon helt till sig och började släppa rom hejvilt och även bygga skumbo i hopp om att rädda sina obefruktade ägg :P

Bild på honan när hon släppte en massa rom..

## Comment 20
Author: Bellabong

Men då kanske de är de som är problemet. Hur lång tid kan de ta? Borde jag släppa in hanen eller e det en dålig ide?

Tack för att du tar dig tid att svara på mina mååånga frågor =)

## Comment 21
Author: Lindzen

Ingen aning, beror väl på hon själv. De honor jag har haft som blivit romstinna har börjat släppa massa rom och sedan efter några dagar så går de tillbaka till det normala, efter att jag har matat med lite mat så de inte producerar mer rom. Vissa kampfiskar är också bara lata eller har svårt med simblåsan så de står mycket på bottnen.

Skulle inte släppa ner en hane hos henne, blir bara fel, du kommer nog få en förvirrad hane och en sur hona.

## Comment 22
Author: Bellabong

Haha ok, då låter jag henne va. =)
