# Hjälp, min snäcka dör!
Author: Lamina

Fick hem min javamossa idag och satte ner den i akvariet direkt, utan att tänka på att skölja av den. Jag vet inte om det har med saken att göra, men nu verkar min ena äppelsnäcka ha gått och blivit sjuk. Den har legat på samma ställe under ena "klippstenen" i 2 timmar nu, så jag vart orolig och tog upp den; ingen reaktion. Jag petade på den och den reagerade knappt. Tänkte om det var något fel på dom andra snäckorna, men dom ser pigga och glada ut, det är bara den stora som verkar sjuk. Jag släppte ner den igen och nu ligger den och flyter på ytan. Vad är det för fel på den..? ![Förvånad](http://akvariefisk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 1
Author: Nicklasangora

Så har mina med gjort :O Fast när jag gjorde rent akvariet! Jag var så trött så jag gick och la mig! 2 dagar efter så "levde" alla igen xD Ge det tid sen pignar han till sla du se!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Ibland så blir de sura för diverse anledningar och går i "dvala". Antingen så flyter de runt eller lägger sig på botten. Gör så att du tar upp den varannan dag och luktar på den(haha detta låter konstigt).

Om den är död, kommer du vilja vända dig om och spy av lukten. annars så ska den bara lukta akvarium. Alltså ingen otrevlig doft.

Och om du är mycket osäker kan du "dra" i luckan lite, och se om den drar tillbaka. Är den död kommer den ramla ut och stinka som fan.

Mormor fick en snäcka av mig förra veckan, som inte klarade flytten. Hon trodde att den låg i dvala, och lät den ligga i nästan en vecka och ruttna. När jag "tog hem den" igen så luktade den lik. Jag kokade den, tog bort kroppen, och sparade skalet som minne. Men tro mig. Är den död så kommer du märka det :D

## Comment 3
Author: Lamina

Men den har inte dragit igen luckan, det är det som är så konstigt. Har hållit koll på den nu och den börjar röra lite på sig, men flyter fortfarande bara omkring, Hämtar luft gör den rätt så ofta också, nästan hela tiden. Är det normalt eller har den kanske svårt att "andas"?

## Comment 4
Author: Nicklasangora

Så gjorde några av mina med xD Om det hjälper lite :) Som sagt alla lever idag!

## Comment 5
Author: Medea

De är lite knepiga ibland. Mina har lurat mig både en och fem gånger, har trott att de varit döda men så plötsligt har de börjat krypa omkring igen.

Har du testat att ge lite grönsaker? Släng ner en broccolibukett eller något annat smaskigt och se hur snäckan reagerar.

## Comment 6
Author: Lamina

Får väll hålla koll på den helt enkelt då. Tack för hjälpen! :)
