# Fiskinköp
Author: [Borttaget]

Ja snart ska jag inhandla fiskar till ett 112 L sötvattensakvarium och nu vill jag ha lite hjälp på traven vilka fiskar jag ska ha =) jag är sugen på guppy , molly , platy och sen vill jag ha tips på andra arter som går bra gärna med mkt färg och som passar bra ihop med dom ovan .

Vill gärna ha tips på hur många av varje art också =) tex 4 guppy 3 molly .

Så kom gärna med förslag på arter och antal

tack på förhand :D

## Comment 1
Author: Ketang

Svärdbärare kanske och ett par Ancistrusmalar.

Jag har ett på 180liter och i det har jag ett gäng neontetror ca 20st. Dalmatinermolly 2honor 2hanar, 2svärdbärar hanar och 2honom, En platy hane och en hona men man bör ha ett par honor så inte hanen stressar dom, men svärdbärar honorna fungerar bra i mitt fall. Tre ancistrusmalar var av en hane och två honor. En guppy hane och tre honor plus tre praktbotior.

## Comment 2
Author: Lindzen

Jag skulle rekomendera att ha minst 3 honor per hane när det gäller guppy, molly och platy då hanarna kan vara riktigt jobbiga ibland med honorna. Du skulle kunna ha ett stim av någon sorts stimfisk, tex neontetror eller någon annan tetra som inte blir så jättestora. Någon mal som inte blir större än 10 cm vuxen storlek så de har plats att simma på ;)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Tänk på att mollysarna lätt stryker med om de inte får bräckt vatten, medan övriga sorter kanske inte tål det.  
Du kan t.ex. ha 1 hane och 2-3 honor i en liten grupp.

Praktbotior skulle jag inte stoppa i ett 112L, eftersom dom blir så stora.

Däremot en ancistrusmal som äter alger (eller någon annan mal för den delen bara de inte blir för stora, typ gibbiceps.). Tänk dock på att hanar har en tendens att bråka ifall du skaffar fler.

Kuhliiålar är jag personligen väldigt förtjust i och planerar att ha ett gäng. Riktigt fina och smått galna ![Flört](http://akvariefisk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: [Borttaget]

kuhliiålar har jag haft för länge sedan i ett plast akvarium :S jag vet dumt gjort var 11 år och min gludfiskskål gick i kras så då fick jag ett av min farmor , men dom syntes inte till så mkt ? Gör dina det ?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Mina är framme lite då och då, men det varierar väl en del ligger mest nergrävda. Jag ser mina minst en gång om dagen iallafall ![Glad](http://akvariefisk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Dom är inte så ytkrävande heller, minst 40L är rekommenderat.

Plast eller glas spelar väl ingen roll bara det finns yta och att miljön är bra.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5 okej =)

haha ja men det var ett sånt där pytte litet kankse 10 15 liter? så så mkt yta fanns det inte stackars mina guldfiskar Tur att man har mer vett i huvudet idag =)

Tack alla ni andra för era tips det hjälper mkt :)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Man lär sig med åren ![Flört](http://akvariefisk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Titta hur ålarna beteer sig i affären ett par vändor så får du ett hum om hur just dom beteer sig. Mina var framme även då jag kollade på dem. Nu finns det tydligen några nya ålar där, men man ser bara bottensand ![Tungan ute](http://akvariefisk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") lagom tråkigt.

Vill du ha riktigt aktiva pajasar i karet så rekommenderar jag pakistanbotia ![Tungan ute](http://akvariefisk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") jag har två idioter som far runt som skottspolar hela dagarna. Skygga står det i artbeskrivningen på zoopet, myASS! dom är dom tuffaste firrarna jag sett iaf ![Skrattande](http://akvariefisk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") kräver 100L som minst.

## Comment 8
Author: Ketang

#3 Bräcktvatten till molly?? Kan du förklara? Har aldrig hört detta och min mår bra ;-)

## Comment 9
Author: Lindzen

Bräckvatten innebär att man har salt i vattnet (jag vet dock inte hur mycket salt det krävs).

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#8 Det innebär att de vill ha en liten skvätt salt i vattnet, precis som #9 säger. ![Flört](http://akvariefisk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

[http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=35](http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=35)

## Comment 11
Author: Ketang

#10 Okej, men det har jag alltid i ändå ;-) För sjukdommarnas "skull" ;-)
