# Åhhhhhhhhhhh!
Author: akvariet

åhhhhhhhh, jag blir förbannad!![Skrikandes](http://akvariefisk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

senast vi var i en akvarieaffär sa han som var personal att man skulle låta vattnet vara och byta det 1 ågn/månad, jag visste ju att det inte var så så jag körde på som jag brukade dvs 1 gång/2veckor...

nu idag hade det gått två veckor sen sist så då bytte jag och så kom pappa in och sa att jag inte skulle göra det nu utan i slutet av månaden, han blev jättesur och sa att om någon fisk dör/blir sjuk nu så är det därför!:(

kan någon berätta att det som personalen i djuraffären sa inte stämmer inför farsan? bara skriv här varför! jag har redan sagt att ju mindre kar destu mer vattenbyten men han bara tjatar om att han aldrig bytte vatten 1 gång i veckan och hade inget filter blablabla...!

snälla!

## Comment 1
Author: sussa08

hm, jag byter inte vatten ens en gång i månaden oftast..

Så det är egentligen en smaksak och beroende på hur själva akvariet är, vilka fiskar det är osv :P

jag kan t.ex inte ha guppy i mina kar för jag byter vatten för sällan!

## Comment 2
Author: akvariet

jag har guppys, kardinaltetror, äppelsnäckor och en kinesisk algätare + några gyppyyngel!

## Comment 3
Author: Nooon2

Att hålla nitrit- och nitratnivåerna nere är väl bra - nitrit och nitrat är ohälsosamt!  
Beroende på akvariets storlek och antal djur byter jag olika ofta. En litet karantänsakvarium på 30 liter byter jag varje vecka - annars börjar fiskarna visa förgiftningssymptom. De är 8 fiskar på 4cm vardera + många växter i det (lummigt och grönt). I ett 60 liters akvarium kan de klara två veckor i samma vatten men efter två, max tre veckor tycker jag att det är det dags. Där bor 12 fiskar på i medeltal 5cm + hyfsat bra med växter. I mitt 90liters akvarium har jag gått över till att byta varje vecka eftersom där är mycket trä och torv och fiskarna ser ut att känna obehag efter längre tid. Jag har gjort en hel del förändringar i det nyligen men jag hoppas kunna gå ner igen till normala två-veckors-intervaller småningom. Har hand om ett 150-liters som för närvarande ligger i träda utan djur i. När det var igång höll det sig snyggt och relativt algfritt med full bemanning på fiskar med byten varannan eller var tredje vecka. Jag byter ungefär 20-30% av vattnet vid varje byte (gäller alla akverierna).

Med denna långa utläggning vill jag säga att några bestämda rekommenderade intervaller inte finns. Man kan inte säga att alla akvarier av en viss storlek och men ett visst antal fiskar ska byta si eller så ofta. Det beror på hur alla olika variabler samverkar i just det akvariet -vatten, växter, mat, hur känsliga fiskarna är, hur mycket avfall som produceras, hur många fiskar man har, filtrering etc. En sanning som brukar gälla är att man måste byta vatten oftare i ett mindre akvarium än i ett stort. Det där med rekommendationen på byte en gång i månaden som en generell regel köper jag alltså inte. Mot bakgrund av de många underliga "sanningar" som många zoobutiksanställda sagt mig och andra och som alldeles för ofta varit direkt felaktiga så har jag lärt mig att ta reda på flera källor.

## Comment 4
Author: CaithSith

Säg till din pappa att djuraffärer tillockmed säljer olagliga akvarium(dvs skålar) till kunder(som "dekoration"). Djuraffärer bryr sig i regel inte ett dugg om hur fiskarna mår, de är som andra försäljare - de vill bara sälja. Som noon2 säger så är det väldigt olika hur ofta man borde byta vatten.

Men info om ditt kar vore bra i tråden ![Flört](http://akvariefisk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 5
Author: CaithSith

Och sen tycker jag inte att din pappa borde skylla på dig! ÄVEN fast man gör "everything by the book" så kan det hända att fiskar dör.

## Comment 6
Author: akvariet

tack för era svar!

jo, mitt kar är ju på 52 liter, med 2 fullvuxna guppys, 6 kardinatetror, 3 guppy yngel på ca 2,5cm, en kinesisk algätare på ca 6-7cm och några äppelsnäckor!

jag har sagt till farsan att jag ska byta varannan vecka men han tror stenhårt på affärspersonalen! får la be honom läsa denna tråden nu då...

## Comment 7
Author: Nooon2

Måste bara tillägga att fiskarna dör inte på grund av vattenbyten även om det nu skulle vara ett extra vattenbyte utöver vad som är nödvändigt.   
Vattebyten är inte skadliga såvida man inte byter stora mängder på en gång och därmed ställer till med exvis plötsliga pH-svängningar. Ju äldre ett vatten blir dess mer skiljer sig vattenvärdena från de ursprungliga värdena.  
Bättre byta mindre och oftare än sällan och mycket!

Här finns lite "kemiska" förklaringar och tips för den som är en smula "nördig" - som jag![Glad](http://akvariefisk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
Scrolla ner till "Part Two: How Do I Know When I Need to Change Water?"

http://www.aquahobby.com/articles/e\_waterchange.php

## Comment 8
Author: [Borttaget]

HAr läst att man ska byta 15-20% ca en gång i veckan/varannan vecka. Beroende på fisk.

## Comment 9
Author: ErikaAndersson

Som jag tycker ska man inte sätta en tid, att varran vecka ska man byta eller liknande,

Det beror helt och hållet på vad man har för fiskar, akvarie, & PUMP!  
Pumpen är vääldigt viktig, jag har ett 375L och byter Sällan vatten, kanske varran/var tredje månad hälften av vattnet, mina fiskar parar sig som tusan hela tiden & mår toppen,

Så jag kan inte se varför man skulle springa en gång i veckan & byta, fiskarna skapar en egen bra "bakterieflora" i akvariet som dom behöver, och det är viktigt att inte rubba den.

## Comment 10
Author: akvariet

#7 okej, bra att veta!:)

#8 japp, så har jag också för mig att det var!:)

#9 hmm, men hur vet man om man ska byta eller inte byta då? jag kan ju förstå att du byter så sällan pga att du har så stort akvarium som håller vattenkvaletén bättre än ett litet som jag har! i små är det ju svårare att få balansen perfekt därför måste man ju byta mer eller?

## Comment 11
Author: ErikaAndersson

#10 sant, små akvarie kan jag tänka mig att man måste byta oftare i. Vi har ju själv allt från 60-580L akvarium, occh vi måste byta oftare i 60L karen, men verkligen inte var vecka!

Man märker ju det på vattnet, det börjar bli "missfärgat"

## Comment 12
Author: akvariet

mit är typ alltid missfärgat då jag har en mangroverot däri!...

## Comment 13
Author: histronica

Det går inte att jämföra med hur man gjorde för 20-30 år sedan. Vattnet - precis som luften - förändras vartefter åren och föroreningar går. Jag hade också akvarium för 30 år sedan och men skulle jag sköta mina fiskar idag - som jag skötte dem då - skulle de flesta v dem dö. Sorgligt men sant.

Många faktorer spelar in vid detta delvattenbyte; att byta eller inte och hur ofta. Vad gäller bakteriekulturen så sitter den främst i filtret och byter man en liten del vatten varje vecka så är det en ytterst liten del bakteriflora som försvinner som är försumbar i sammanhanget. Den förlusten är ingenting mot vinsten av nytt syrerikt vatten, anser jag. Vissa fiskar har högre krav än andra på syrerikt vatten och kräver helt enkelt delvattenbyte varje vecka. Standardfiltren är inte alla gånger heller det optimalaste för akvariet om man ska hårddra det - många kör med filter som räcker precis. Vatten syresätter sig heller inte av egen kraft och om inte helt rätt förutsättningar finns så kan det påverka syret i vattnet för fiskarna. Vissa kar har lite växter, kanske en liten och lagom pump och ytan kanske står stilla.... klart det är bra med delvattenbyte då?

Klart fiskar är väääldigt anpassningsbara men om man kan göra det så bra som möjligt för dem är väl inte fel?  Dessutom, om man sällan byter vatten, har rötter till exempel - så påverkas ju PH på längre sikt och sjunker. Väntar man då länge så kan effekten bli att karets PH sjunker till kanske 6 och sen efter nån månad så kommer nytt vatten i större mängd i med kranvatten som har PH 8 ......  sådana PH-svängningar kan vara svåra och vissa fiskar är känsliga för detta.

Nej - det kan aldrig vara fel att byta lite vatten varje vecka om man nu vill det, tycker jag. Kanske det inte krävs men jag har svårt att tro att fiskarna mår dåligt av liten del nytt syrerikt vatten 1 ggr i veckan än ett större 1 gång i månaden....

## Comment 14
Author: akvariet

tack för alla era svar!

nu har han äntligen förstått...efter ha läst alla era svar!![Skrattande](http://akvariefisk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

tack än en gång!

## Comment 15
Author: fiskargrabben

#1 vad har du för fiskar då?

## Comment 16
Author: heffaklump

Jag byter en gång i veckan åt mina fiskar, har ett 180L men fiskar som är ganska kännsliga för skitigt vatten... Jag byter ut ungefär 10% av vattnet så ca 18L då, en gång i veckan och det går hur bra som hellst, brukar även göra rent filtret lite försiktigt då och då då torven jag har till mian växter även tycks få alla alger att stormtrivas. Jag har två scalares, 10 rosentetror, två siamesiska algätare, två corydoras, en golden nugget och en guldancistrus.
