# Pyramidsak?
Author: akvariet

hej, har bara en liten fråga här: varför har man denna pyramidliknande sak i akvariet?

kunde vara kul åå veta...

länken: [http://crigolo.free.fr/Nano\_Cube\_1\_1024\_768.jpg](http://crigolo.free.fr/Nano_Cube_1_1024_768.jpg)

## Comment 1
Author: Cappi

För att få malar att leka, så är betong eller tegelrör idealiska.

## Comment 2
Author: histronica

I det karet är det nog ett "räkhotell" - som var på bifogad bild.

De säljs både till malar och till räkor. Jag köpte 2 sådana räkhotell med 9 rör som satt ihop när jag hade mitt räkkar. När jag sålde det så behöll jag ett som mina botior nu ligger och sover i, ibland - eller racar igenom för den delen :-)

Räkor gilla dessa rör skarpt också - framförallt när man har klätt in dem i någon mossa - för dem spelar det ingen roll om det är hårdplast, de flesta älskar den (iallafall mina .-))

Som Cappi skriver, så föredrar malar ett helt annat material (oftast iallafall - för ingen av mina malar har  varit i närheten av min)

Mina ancistrusar la rom/ägg eller vad det nu heter efter 2 dagar då jag lagt i en skiffergrotta så inget tvivel om vad de föredrar iallafall med tanke på att "rören" står utanför deras träd/rot. Och nu i torsdags la jag ner grottan och i fredags natt så la honan sitt därinne och hannen ligger och fläktar för fulla muggar :-)

## Comment 3
Author: akvariet

jaha, okej roligt å veta bara...

tack för svaren!
