# stenrös som yngelgömma?
Author: akvariet

hej jag har nyss fått yngel från mina guppys och jag vill erbjuda dem lite mera stydd än min javamossa så jag har lagt ner en lite hög med stenar på botten där dom kan gömma sig!

bifogar en bild på stenröset då jag precis har lagt ner det i akvariet sedan jag svättat alla stenar 4 gånger i hett vatten-->

## Comment 1
Author: histronica

Fiffigt!

Tack för tipset - jag går just nu runt och funderar på hur jjag ska slippaha några regnbågsyngel i ett yngelkar.

Samtidigt som jag inte vill offta dem för tetrorna (serpatetror :-)) så vill jag itne heller ha ett yngelkar igång för 9 yngel. Jag hinner inte m det då jag jobbar över mycket nu.

Då kanske det här skulle vra något? Bygga ett stenröse med lite växter runt om så "kanske" de klarar sig?

## Comment 2
Author: akvariet

#1 ja visst är det.

vet dock inte om det funkar men vad kul att du tyckte det var en bra idé!

men vad tycker ni andra här på ifokus, är det en bra idé elr inte? större hög elr ej? växter elr ej?

_svara så gott ni kan så kan både jag och histronica lära oss något!![Flört](http://akvariefisk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")_

## Comment 3
Author: akvariet

som sagt "vi" skulle behöva lite hjälp här!![Skäms](http://akvariefisk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 4
Author: marrys

Inte för att jag kan så mycket men jag har några växter och två koraller. Har aldrig sett mina yngel komma fram från växterna utan de gömmer sig i korallera. Är så små gömmor där så att ynglerna kan gömma sig från de vuxna fiskarna. På denna länk finns en liknande korall som jag har: 

 http://grand-prix.se/product\_info.php/products\_id/3919
