# Är det en defekt?
Author: jossan84

Köpte hem några fler guppys igår, men upptäckte att en av honorna ser ut som att hon använt liiite för mycket botox på sistone, den andra honan från samma akvarium hade oxå lite så men inte lika mycket. Ska de se ut så? Hon verkar ju må bra och äter som vanligt, men det borde väl vara nån genetisk defekt? Mina andra honor har inte så.

## Comment 1
Author: KerstinL

Det ser ut som om det skulle kunna vara svamp.. : (

## Comment 2
Author: pernillaa

Hmm, är ingen expert men det ser ju inte ut som om det ska vara så. =(

## Comment 3
Author: jossan84

Oh no! Kan man göra något?

## Comment 4
Author: KerstinL

Lite salt i vattnet kan hjälpa och det tar dom andra inte skada av heller.. annars finns det medicin mot svamp att köpa i dom flesta djurbutikerna.

## Comment 5
Author: pernillaa

Protozin heter medecinen mot svamp. Har nyss behandlat mina med den medicinen. Fungerade bra.

## Comment 6
Author: jossan84

Hm, läste på en sida att munsvamp inte osakas av svamp utan egentligen är en bakterie...

http://www.zoonen.com/artikel.asp?oid=2261

## Comment 7
Author: jossan84

Har varit i zooaffären och fått en ny hona. De tog in den gamla för att göra något hudskrap på den. Ingen av de andra honorna i zooaffären såg konstiga ut och han som hade den har odlat dem själv i stora kar med 800 yngel i varje och han har inte sett det innan.

Märkligt. Jag skulle iaf komma tillbaka om det händer något i akvariumet.
