# Kampfisk och guppy?
Author: [Borttaget]

I morgon ska jag skaffa mitt första akvarium. Jag har aldrig haft fisk själv förut.

Var i zoobutiken(en butik som bara har specialiserat sig på just akvariefisk)idag och fick massa tips, råd och info. Så i morgon ska jag inhandla akvariet. Ett jättefint! Ser ut som på bilden(40L)Kallas tydligen för **Guppy hotell**

Tydligen ska akvariet stå med vatten, pump , växteroch allt det där utan fisk några dagar så till helgen eller efter helgen ska jag låta de små fiskarna flytta in.

Vad tror ni om en kampfisk, 5-7 guppys och 2 malar(slamsugare?) i det??Funkar det?

## Comment 1
Author: GuUuLd

Kampfisk och guppy funkar inte alltid så bra. Hade själv 2 st guppyhanar i samma akvarie som en kampfisk. Kom själv på kampfisken med en av guppysarna i munnen, båda försvann efter ett litet tag.

Ibland funkar det ibland inte, är väl dock inget att rekomendera.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

OKi va synd...då kanske jag bara skulle satsa på guppy och mal då.

För om kampfisken måste vara ensam så blir det ganska tomt i akvariet liksom![Flört](http://akvariefisk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 3
Author: Mig-

ha räkor också, de är roliga att titta på och de städar!

## Comment 4
Author: heffaklump

Snäckor är också jättefina och finns i många olika färger/former och är superbra städare ;)

## Comment 5
Author: Jina

Det är nog för litet för de flesta malar, vilken sort har du tänkt?

Möjligen kan algätare av denna typ funka http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=329&SOK=1

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#4 Oki, ja jag har blivit lite nyfiken på snäckor också. Men vet ingenting om dem, får nog försöka söka lite info.

#5 jag hade tänkt mig sånna där svarta(lite prickiga) malar, ganska platta fiskar. Men då kanske jag ska fundera på snäckor istället då:) Akvariet ska jag ju införskaffa i morgon men fiskarna först till helgen så jag spanar alternativ för fullt. Så jag är jättetacksam för alla tips och idéer
