# Delvattenbyt? Bottensuga?
Author: sophia007

Hur gör jag rent hos mina räkisar? De bor i ett litet plastakvarium tillsammans med en kluns javamossa och verkar ha det fint där. Men hur är det med vattnet, hur ofta behöver det bytas tro? Just nu är det bara 7 små räklingar i men jag hoppas ju så klart att de ska bli fler!

## Comment 1
Author: MajaaR

Hur stort är karet, har du något grus eller så på bottnen?

## Comment 2
Author: sophia007

Det är på ungefär 10 liter och det är ganska fint, svart grus i botten. Bifogar en bild

## Comment 3
Author: KerstinL

Jag skulle nog byta ca 1 liter varannan dag.. ; )

## Comment 4
Author: sophia007

Tack!!

## Comment 5
Author: sophia007

Hum jag råkade ge lite för mycket mat i början så nu ligger det små pelletar med liksom "toffsar" runt om, det kan väl inte vara nyttigt att äta? Plus ett skal av nån av dem som tydligen ömsat. Funderar på att försöka fånga in allihop, tvätta sanden och lägga tillbaka dem igen, fast behålla vattnet, bara tvätta bottenmaterialet.

## Comment 6
Author: urfaren

jag brukar fiska över småfisk och så i en liten spann med lite av det gamla vattnet och sedan fdamsuga botten ordentligt och sedan hälla tillbaka fisk. fast du har så lite vatten så jag vet inte om det blri svårt :(
