# Vill ha men får inte!=(
Author: Elinormaggan

Vill ha äppelsniglar i mitt akvarium men får inte:(för min mamma  ska jämt bestämma!!!!

Går inte övertyga henne inte ens med godis;(

## Comment 1
Author: Faxlin

Berätta att de är duktiga på att städa :-)

## Comment 2
Author: Elinormaggan

mmm bra ide det ser ut som e svinstia om man rör om i gruset bara det var 4 dagar sen man bytte vatten

Tack!<3

## Comment 3
Author: Elinormaggan

Ska prova nu =P

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#2: Har du en hävert? Man måste suga ur skiten ur gruset annars blir vattnet giftigt efter ett tag.

## Comment 5
Author: Elinormaggan

Det visste inte ja jag tror jag måste byta akvvariumet nu!

Jag springer=P

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5: Vad menar du ^^ Jag är lite trög jag.. Men du behöver bara köpa en hävert och dra den längs gruset på botttnen, det är ingen fara än om inga fiskar har hunnit dö. ;)

## Comment 7
Author: Elinormaggan

Ska upp och  skölja gruset med rent vatten vill inte ha döa fiskar

## Comment 8
Author: Vattnadal

Om du tar ur gruset och sköljer det dödar du alla bra bakterier i det. Det är mycket bättre för dig och för fiskarna att du har en hävert och suger ren gruset. Då kan du byta 1/3 av vattnet varje vecka, få rent gruset lagom utan att stressa fiskarna eller jobba för hårt själv.

Åk till en djuraffär och köp en hävert. Är det ett stort akvarium kan man köpa slang som räcker till en golvbrunn i badrum ed oxå. Då sluipper man springa med hinkar. Speciellt om man har kopplingar så att man kan fylla på från duschen sen.

## Comment 9
Author: emms

#8 vi har satt ihop en läskflaska med en slang som vi suger rent gruset med :) det funkar jättebra + att man inte behöver köpa nån heller. men man får inte ha för finkornig sand för då sugs det upp :p. Om det är det du menar med hävert :P

## Comment 10
Author: Elinormaggan

Det går inte övertala henne!

Jag överlåter det där åt min lillebror han är toppen på att tjata sig till sånt=P

## Comment 11
Author: Elinormaggan

Jag fick ska bara hitta några fina!;)
