Herregud - har ärvt ett akvarium, kan ingenting!
Jo hörrni, kom hem från en dödsborensning på andra sidan landet häromdagen. Med oss hade vi ett 54 l akvarium med tillhörande fiskar. Vi googlade reda på hur vi skulle sköta transport (6 timmar i bil) och hur man riggar upp karet på nytt. Allt verkar gått bra, samtliga fiskar är pigga och äter som de ska.
Städtanten i mej ville egentligen skura alla tillbehör skinande rena, för de är verkligen grislortiga. Men jag lät bli, sköljde endast bottenstenarna med kokande vatten för att försöka bli av med 456 miljoner läskiga snäckbäbisar. Allt annat har vi lämnat orört, och ska städa successivt.
Vi har nu 2 Black molly, 2 barber (?), 3 Svärdbärare, honor och så en stackars jävla malfisk, algätare som är 20 cm lång. Direkt när vi kom hem så tog jag bilder och åkte till en fantastisk djurbutik (Zoo Kompaniet i Arninge) för att få råd om hur vi gör med den. Så den ska nu flytta hem till en tjej som har ett 450 l akvarium och efter flera år i detta lilla akvarium äntligen få ett bättre liv. Hon har inte ens haft något gömställe att krypa in i. :o(
Nu mina frågor till er kunniga. Hur länge tycker ni vi ska vänta med att skaffa fler fiskar? Och vilka tycker ni är passande för nybörjare? Jag har läst i artbeskrivningar att somliga fiskar behöver sand som bottenmaterial. Om vi byter till sand, kan då alla fisksorter bo med det?
Som ni förstår är jag tacksam för all input!
- Redigerat 2022-08-05, 11:50 av Lisabella
Skynda långsamt är det bästa rådet jag kan ge 😉
Läs på ordentligt på vilka invånare ni är intresserade av så hjälper vi gärna till med att svara på alla frågor ni kan ha, samt med att bolla idéer här på sidan 😁
Ägare till en Australian Shepherd, en LaPerm och 3 akvarium 😁
Medarbetare på Akvarium 🐡, Akvarieräkor🦐, Hundutställing och Vallhundar 🐏🐑🐑🐕
Sajtvärd på Australian Shepherd 🐕, Horse Reality och Ponnytrav 🐎
#1: Tack!
#0: Välkommen till akvarieträsket. Och vad kul att du vill fortsätta med akvariumet 🙂
Akvariumet är egentligen för litet för Svärdbärare och Molly, då dessa fiskar kan bli uppemot 8-10 cm. Du kanske skall fundera på att byta in dessa fiskar mot lämpligare arter när akvariumet har cyklat färdigt. Barber vill gärna gå i grupp eller stim.
Det finns endel bra artiklar på forumet. En utav dem här nedan. 🙂
https://akvariefisk.ifokus.se/discussion/1502994/starta-upp-ett-akvarium-steg-for-steg
Har du funderingar så är du jättevälkommen att fråga. Det finns inga dumma frågor 🙂
Lycka till 🙂
Mvh./ Draken
VENI VIDI VICI