Vill se yngel bilder!
Hej! Kan ni inspirera mig med era yngelbilder? Går själv och hoppas på min första kull av Guppy, vet inte om det blir något… Medan jag otåligt väntar så tittar jag gärna på era bebis bilder!

Här är min lille Bear Grylls 😊 Han är en Gul Zebraciklid.
En sockerfri Monster, en hund och en motocrossbana med f&f's. Bättre än så blir det inte.
Medarbetare på Ridsport & f.d. medarbetare på Akvariefisk
Har inga bäbisbilder just nu. Har inte haft yngel på ganska länge, och jag tror inte det kommer bli några på ett tag heller ;)
Mvh./ Draken
VENI VIDI VICI

😍 Mera bilder
Då fick jag tillslut några egna, Guppy yngel. Hittade ett helt gäng bakom hornsärven, de simmade för glatta livet i det smått strömma vattnet. Flyttade över dem provisoriskt till denna burk och tog en bild medan jag gjorde iordning ett lugnare hem åt dem. Jag tror jag har räknat till 13 st. Var nog fler från början, innan jag hittade dem, några hamnade nog i pumpen och några i magen på nån glupsk fisk. Fortsättning följer när dessa små växer upp.

Men grattis! Vad roligt och så söta de är!!!
Grattis, skall bli spännande att följa dessa små :)
De är höjdare på att gömma sig, kan finnas fler kvar i karet också. Det vill tiden utvisa 😉
Mvh./ Draken
VENI VIDI VICI
Hur länge är fiskar yngel innan de blir vuxna? Skiljer det mellan arter?
Det skiljer mellan arterna. Vissa blir könsmogna i tidig ålder, medans andra blir könsmogna senare.
Mvh./ Draken
VENI VIDI VICI
Bebisar 😍 Hur små är ancistrusarna när de är nyfödda eller kläckta eller vad det heter? Ser de ut som små vuxna direkt?
Jag vet faktiskt inte riktigt hur små de är då. Jag upptäckte den idag men vad jag förstått så vaktar hanen dom tills dom blivit självsimmande som denna. Tror att denna kan va en vecka kanske!?