# Mögel på roten?
Author: julia96girl

Är detta mögel? Köpte roten för bara några dagarsen och den är i ett nystartat akvarium. Kan jag få bort mögeln på något sätt? Känns väldigt tråkigt att slänga en helt ny stor rot. Måste jag göra vattenbyte också förresten? Ifall vattnet kan ha blivit dåligt pga mögeln? Hur kan roten ens ha börjat mögla?

## Comment 1
Author: julia96girl

Här är bilden, glömde ta med den

## Comment 2
Author: Lillyrod

Det är inte mögel. Det är cellulosa som läcker ur roten när den kommer ner i vatten. Vissa fiskar tycker det är jättegott och det är helt ofarligt.

Det försvinner efter ett tag i karet : )

## Comment 3
Author: Draken

Ingen fara. Ancistrus älskar cellulosan och flera andra mumsar gärna i sig den :)

## Comment 4
Author: julia96girl

Vad bra! Har aldrig sett det på mina andra 3 rötter så trodde det var att den var dålig eller något. Har bara platys i detta akvariumet nu för det är helt nystartat och dom gillar inte att äta det haha men vad skönt att det inte är något skadligt :)

## Comment 5
Author: Draken

Det kommer försvinna av sig själv efter ett tag :)
