# Bolivianska fjärilsciklider
Author: Bettysara89

Hej på er! Två korta frågor: 1. Kan man ha bolivianska fjärilsciklider tillsammans med mosaikgurami? (240 liters akvarium) 2. Finns det något bra sätt att se skillnad på könen?

## Comment 1
Author: Hageraset

har inte haft fjärilsciklider men jag har palettciklider med guldgurami i mitt 170 liters so det borde ju funka 🤔

könen vet jag inte heller hur man skiljer åt men eftersom att de är ciklider så gissar jag på att hanen är lite större och mer färggrann,

## Comment 2
Author: Taggeman

Här en artbeskrivning från [Lexikon](https://akvariefisk.ifokus.se/lexicon).   
https://akvariefisk.ifokus.se/discussions/550f2672ce12c4579700b561-boliviansk-fjarilsciklid  
  
Är fiskarna inte vuxna så är det svårare att se skillnad.

## Comment 3
Author: Bettysara89

Tack för svaren! Det verkar som om jag har 2 hanar så ska se om jag kan byta med någon eller köpa några honor och sen får de hoppa i 240 liters karet då :) just nu går de i ett karantänkar ;)

## Comment 4
Author: Taggeman

Det är bra att ha flera par som får bekanta sig med varandra då är det lättare att dom parar ihop sig.  
Jag gillar den här fisken dom är fredliga mot andra fiskar o så är dom motståndskraftiga mot sjukdomar o lever länge.

## Comment 5
Author: Draken

Du har fått så många bra svar, så jag behöver inte upprepa det de andra säöger ;) Kan bara säga att jag håller med övriga :)

## Comment 6
Author: Doodlemom

Har den kombon i ett 190 liters och det funkar fint, perfekt då guramisarna håller sig till ytan och cikliderna vid bottnen. :)
