# Trigon 190
Author: Jennieeli

Hej, Har ett Juwel Trigon 190 där jag har haft SA men med den egna brunnen så fungerar det inget bra. Funderar på Malawi eller Tanganyika ciklider. Någon som har tips på fisk som inte blir så stora, livliga och färgglada. Har en tvååring så det bör ju vara lite spännande. Mvh Jennie

## Comment 1
Author: Basilusk

Vart bor du? Jag har bandgurami.

## Comment 2
Author: Draken

Tanganyikacikliderna som är färgglada blir för stora för det akvariumet, men det finns ju flera olika Malawiciklider som inte blir så stora och som skulle kunna passa i ditt akvarium.

## Comment 3
Author: Hageraset

Det finns ju snäcklekare de är Tanganyika och man kan ha massor av de, jätte snygga. https://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=117

## Comment 4
Author: Draken

TS frågade specifikt efter färggranna, aktiva fiskar, därför tog jag inte med dem i uppräkningen, eftersom de oftast är bruna eller gråaktiga, och imnte särskillt aktiva ;)

## Comment 5
Author: C.D

Mindre mbumas trycker jag på om. Typ Labidochromis caeruleus ”Golden”, Pseudotropheus sokolofi är några exempel som inte blir så stora och inte så jätte aggressiva fast allt är ju relativt ;)
