# Rot
Author: Galaxy86

Funderar på köpa ny rot. Till mina malar. Brukar ni en stor eller flera små?

## Comment 1
Author: Lojs

Jag föredrar att ha en stor (ta med måttbandet när du handlar), tycker det är snyggare. Men det är ju helt vad man tycker personligen. =)

## Comment 2
Author: Lillyrod

Jag kör flera små i de flesta karen. Det är lättare att få dem som man vill då 🙂

## Comment 3
Author: Cecilia.S

Jag föredrar också att ha en stor rot, men välj det du tycker om. 🙂 

Lite off topic. Det ser ut som att du har planterat javaormbunke i gruset. Dom fästs vanligtvis på rötter och stenar m.m. (med hjälp av t.ex. fiskelina) då rötterna inte vill bli täckta. I ditt fall ser de ut att trivas i gruset ändå, så du behöver inte oroa dig. Men om du blir sugen på att testa att plantera ovanpå den nya roten/rötterna så kan det vara värt att veta 😊

## Comment 4
Author: Galaxy86

jag ä jättesugen på skaffa mossa vet dock inte vad de heter. Tänkte fästa det vid roten. 

Tack för tipset. Tänkte skaffa lite flera stenar och fylla på grus får det inte högt nog. :)  #3

## Comment 5
Author: Lillyrod

Det finns många olika sorters mossa. De är ganska lika men har olika växtsätt. Den vanligaste är javamossa.

## Comment 6
Author: Galaxy86

Denna växt jag har nu är den enda som har klart sig.Det andra tuggade fiskarna sönder.

## Comment 7
Author: Draken

Jag föredrar större rötter. Och Gärna Red-Moore, de är dyrare än mangrove, men lättare att "bygga" med och lättare att fästa mossa och växter på, om man skulle vilja det :)
