# Rovfisks akvarievärld #2
Author: Draken

Nu börjar jag om på helt ny kula med mina kar. Alla kar är fixade och iordningställda efter "sommarvilan", många har lämnat mig, men nytt har tillkommit :)

I den här tråden tänkte jag ni skulle få följa med vad som händer i akvariumen här hemma. Glädje och sorg, hopp och förtvivlan ;)  

Jag har i dagsläget 5 akvarium i full gång. Det minsta är på 112 liter och det största är på 520 liter. Det är ciklider och rovfiskar som dominerar i mina kar, så har det varit de senaste 20 åren, och så kommer det nog alltid att vara som det känns just nu ;)

Jag har några andra trådar som nu är låsta, men jag länkar till dem här under. Ni kan inte skriva i dem, men det kanske är roligt att läsa vad som händer/har hänt i karen på sistone ;)  

**Projekt scapa om 240 litern:**  
http://akvariefisk.ifokus.se/discussions/598af9418e0e74764700033d-behover-inspiration-scapa-om-240-liter?discussions-1

**Min gamla tråd:**  
http://akvariefisk.ifokus.se/discussions/59240a89ce12c44bd1001774-rovfisks-akvarievarld?discussions-1

Välkommen in och mycket nöje :)

## Comment 1
Author: Draken

Foskarna är fortfarande i påsar när bilderna togs, men är nu utsläppta i karet. Skall se om jag kan få bättre bilder på dem under kvällen, när de har bott in sig lite i karet :)  

Ett gäng rosentetra

## Comment 2
Author: Draken

Elektrik blue Acara. Honan i bild

## Comment 3
Author: Draken

Regnbågsciklid (Ap.agazizi "Fire red") Hanen på bilden.

## Comment 4
Author: Draken

Köpte även 2 olika sorters växter. Osäker på namn, men de är snabbväxande ;)

## Comment 5
Author: Draken

Tror detta kan vara nån sorts Microsorum, men är absolut inte säker ;)

## Comment 6
Author: Cecilia.S

Åh så vacker i #2! Electric blue acara är riktigt vackra, önskar att jag hade möjlighet att köpa hem några hit ;-) Jag sätter en fena här, såklart!

## Comment 7
Author: Draken

Tack  :)

Jo den är jättefin, men  bilden i #2 visar den inte rättvisa ;) Färgen är betydligt markantare i verkligheten ;)

## Comment 8
Author: Draken

De är faktiskt framme ibland, och sitter m,an "på vakt" med kameran, så får man ett och annat kort på dem ;)  

Rosentetra (nyköpt idag)

## Comment 9
Author: Draken

Lila äpplen

## Comment 10
Author: Draken

Regnbågsciklid, hanen (nyköpt idag)

## Comment 11
Author: Draken

Honan (också nyköpt idag)

## Comment 12
Author: Draken

Elektrik blue acara. Honan är fortfarande lite skygg. (nyköpt idag)

## Comment 13
Author: Draken

Hanen visar gärna upp sig däremot ;)

## Comment 14
Author: Draken

Ända mot ända, kan ingenting hända 😎

## Comment 15
Author: Draken

Rosentetror som stimmar snyggt ;) De är 10 just nu, men kommer att fylla på stimmet med ytterligare 10 om nån/några veckor :)

## Comment 16
Author: Draken

Ena klätterfisken 😍

## Comment 17
Author: Draken

Ensam ancistrushane (bor i hörnan)

## Comment 18
Author: Draken

Kongotetra

## Comment 19
Author: Draken

nu ser man att han börjar bli gammal och skruttig 😕 än så länge hänger han med, men vet inte hur länge till.

## Comment 20
Author: Draken

Asiatisk vandrarmal (Clarias batrachus) även känd som ålmal

## Comment 21
Author: Draken

...

## Comment 22
Author: Draken

..

## Comment 23
Author: Draken

Fengädda (Polypterus senegalus)

## Comment 24
Author: Draken

..

## Comment 25
Author: Draken

Papegojan vill ha maten som fengäddan har 😂

## Comment 26
Author: Draken

Mitt "lilla spöke" 😍

## Comment 27
Author: Draken

Marmorscalare

## Comment 28
Author: Draken

Gibbiceps

## Comment 29
Author: usvead

Spännande!! Då hänger vi på här, och ser vad som händer och fötter🙂

## Comment 30
Author: Draken

👍

## Comment 31
Author: Susedalens

Följer såklart. 🙂

## Comment 32
Author: Draken

🙂

## Comment 33
Author: Draken

Igår var jag ut till Alnön och hämtade lite körsbärsräkor. Jag svarade på en annons, och hon frågade om jag ville köpa alltihopa för 400 kr. Dottern hade tröttnat på karet.

Så jag fick med mig ett komplett akvarium på 55-60 liter, 200+ körsbärsräkor, massa mossa och en lång växt, den påminner om valle men är väldigt styv (skall knäppa kort sen när akvariumet tänds) och lite marktäckande cryptooryne :D

Räkorna och växterna är placerade i olika kar, men själva karet vet jag inte hur jag skall göra med, har ingen plats att ställa upp det 😂

## Comment 34
Author: Draken

Hämtade ju lite räkor på Alnön igår, och det var några stycken ;)

![](/u2/52cdd3d512608bd2ede56eff0f0581a1/660/21150243-1983468478565269-1015638272498105014-n.jpg)

Från början var de skygga och ville inte gärna komma fram. Så försöker med lite mat ;)

![](/u2/fdb1e409edba848a283ee247b17b9b20/660/21078469-1983485821896868-7511905003519170502-n.jpg)

När de väl fått vittring på maten, var de snabbt framme ;) Inte ens hälften syns i bild dock :p.

## Comment 35
Author: Draken

Nu är det dags att ta itu med 250 litern också. Ena lysröret gick här om dagen, och det andra sa tack och adjö när lampan tändes imorse. Har köpt nya lysrör och tänkte byta dem nu, sen blir det vattenbyte och eventuellt flytt av fiskar :)

Har beställt växter från Tyskland, så de lär dyka upp Onsdag eller Torsdag till veckan ...förhoppningsvis. Får använda det lilla jag har nu, när jag gör vattenbytet och fixa till med plantering när övriga växter kommer :D  

Bilder kommer sen :)

## Comment 36
Author: Draken

Vattenbyten och photoshoot under kvällen ;)

Agazizzihanen.

## Comment 37
Author: Draken

Orange Elefant

## Comment 38
Author: Draken

Reste den stora roten som låg på botten. Tyckte faktiskt detta blev bättre, akvariumet ser dessutom större ut efter att jag flyttade om lite växter och reste roten ;)

## Comment 39
Author: Draken

Ena fengäddan (P-senegalus albino)

## Comment 40
Author: Draken

Chokladciklid (Hypselecara temporalis). Paret tycker om att vistas inne bland jättevallen :)

## Comment 41
Author: Draken

Rosentetra

## Comment 42
Author: Draken

Fengäddan mumsar i sig rom som någon (jag vet inte vem) har övergivit.

## Comment 43
Author: Draken

H\*n ger sig inte förn h\*n har fått i sig all rom ;)

## Comment 44
Author: Draken

Lila äpple

## Comment 45
Author: Draken

Herculea

## Comment 46
Author: Draken

Mer rosentetror

## Comment 47
Author: Draken

Kongtetror busar bland växterna

## Comment 48
Author: Draken

Elektrik blue Acara. Honan

## Comment 49
Author: Draken

Turturduvorna 😍

## Comment 50
Author: Draken

Imorron eller på Torsdag borde mina växter komma, jag längtar som ett barn på julafton, så jag kan få till det riktigt i 250 litern också :D

## Comment 51
Author: Draken

Inte kom det några växter igår inte :( Försenad leverans från Tyskland, men de lovade att de skulle komma till veckan ...så jag hoppas att de gör det.

## Comment 52
Author: wingren

Får man fråga ungefär hur gammal gammel-man i #19 är? Vet att man inte ska fråga damer det men herrar borde väll gå ann ;)

## Comment 53
Author: Draken

#52 Han var kring 8-10 år. Han har tyvärr simmat vidare nu :(

## Comment 54
Author: Draken

Räkorna som jag hämtade har en otroligt bra färg. Det är kring 200,  och jag har inte sett en enda av de vuxna som är dårligt färgat :)

## Comment 55
Author: Draken

Perfekt vy från TV-fotöljen här hemma. Ofta glömmer man att man faktiskt tittade på tv'n  😂

## Comment 56
Author: Draken

Förbereder i dagarna flytt av 250 liters akvariumet. Det står inte bra där det står, för mycket solljus kommer in, det är just nu fullt med alger.

Skall flytta det till en nisch i hallen istället, inga fönster eller öppningar där solen kommer åt det ;)

Kommer flytta med allt vatten, förutom kanske 30% som jag byter ut.

## Comment 57
Author: Draken

Har fått ett helvetiskt algproblem i 250 litern, så nu kastar jag snart ut hela burken genom fönstret 😡

Fick hem en städskvadron igår, bestående av 7 Jätteposthorn, och OJ vad de jobbar på bra 😃 Har bara 2 fiskar i karet just nu, så jag kommer inte mata alls de närmaste dagarna, så jättarna blir riktigt hungriga 😎

Nu tycker ni säkert att jag är jätteelak som inte matar fiskarna, men det är ingen fara. Akvariumet är väl ingått så de hittar alltid mat i någon form. Det är EB acara .ett par, som bor i karet, och de äter även alger och jätteposthornens äggklasar är mumma, så jag är inte orolig för dem :)

Eftersom jag är ledig några dagar, så kanske jag skall knäppa lite kort på karen, och så skall jag göra vattenbyten i alla. Hoppas mina växter från tyskland kommer den här veckan, så jag kan fixa iordning det jag vill fixa iordning. Men jag tror att de växterna kommer hamna i hörnan och 240 litern iställert för 250 litern, kanske skall köpa fiskar som inte vill ha så mycket växtlighet, eftersom jätteposthornen lär tugga i sig de växter jag sätter ner där. Eller så fyller jag karet med jättevalle och anubias och släpper ner något roligt i det, nån mer mindre ciklid kanske :)

240 litern kommer bli en djungel med flera olika arter, jag kommer fixa iordning så det blir som ett "nybörjarakvarium" olika arter och inget tema ….Fast helt utan nybörjarmisstagen. Kommer ha fiskar som går ihop och som kräver samma vattenvärden och inredning, men det kommer bli en härlig fisksoppa i karet 😊

Så håll kollen, bilder kommer eftersom. Detta är ett projekt som kommer ta sin tid, jag sätter inte in allt på en gång, utan det blir några lite nu och då ;) Första inköäpet blir att öka på stimmet med Rosentetror, när jag har flyttat de unga fengäddorna till större. De tar mer än gärna Rosentetrorna har jag märkt . Av 10 tetror, har jag nu 6 kvar. Inga lik i karet och Fengäddorna är feta och mätta 😓

Trodde allvarligt inte att de skulle ta dem, eftersom Fengäddorna är inte jättestora (10-12 cm) och Rosentetrorna är höga i ryggen, men ack vad jag bedrog mig 😓

## Comment 58
Author: Draken

Jag har hittat mitt drömakvarium. Kommer beställa det från Tyskland, antigen i slutet på denna månad eller nästa :D Beror lite på vad löneavin säger ;)

http://shop.diamantaquarien.de/epages/49164809.sf/de\_DE/?ObjectPath=/Shops/49164809/Products/%22KG160%20Wenge%22

Måtten är 160X70X70, alltså 784 liter. Välvd framruta 😃😍

Kan hända att det lir bänken ena månaden och akvariumet andra månaden.De hade paketet hemma, fast då var det största 160x60x60, 576 liter. Men vill ha ett som är minst 700. De var jättetrevliga, och skulle fixa som jag ville ha det. Det blir lite dyrare med själva burken, eftersom den är måttbeställd, men bänken finns färdig med de måtten.

## Comment 59
Author: Draken

Har hittat mitt drömakvarium, kommer beställa i slutet av månaden. Men förmodligen blir det bänken nu och burken nästa månad, det blir en ganska kostsam historia ...Lite beroende på vad löneavin säger och hur det ser ut på den ekonomiska fronten ;) har jag tur så är det klart med försäkringsbolaget redan om ett par veckor, och då blir det inga bekymmer ;)  

http://shop.diamantaquarien.de/epages/49164809.sf/de\_DE/?ObjectPath=/Shops/49164809/Products/%22KG160%20Wenge%22

Akvariumet i länken är mindre, detta har måtten 160x60x60, det jag skall ha (måttbeställd) blir 160x70x70 med välvd ruta. Tydligen så kan företaget bygga efter kundens begäran om det är, som i mitt fall, att man vill ha särkillda mått eller utseende.

Akvariumet i länken är 576 liter, men jag vill ha ett som är minst 700 liter, och det hade de inte färdiga.  

Det blir dyrare för mig, eftersom jag ville ha samma utformning som karet på bilden i länken, men jag ville ha andra mått. ,men det är det värt eftersom jag då får jag ett akvarium på 784 liter  😃🤗

## Comment 60
Author: fiskälskarn00

😍

## Comment 61
Author: Draken

Tyvärr urusla mobilbilder, men fick hem ett Scalarepar idag :)

## Comment 62
Author: Draken

Hanen (i framkant) har, i dagsläget, alldeles för korta fenor men jag hoppas på att de skall växa ut nu när de går i tillräckligt stort akvarium.  

Honans ryggfena är tyvärr knäckt inne vid fenbasen, så den kommer nog inte räta upp sig.

## Comment 63
Author: Draken

Bättre bilder kommer när jag har fått laddning på min kamera, mobilens är urusel .

## Comment 64
Author: Draken

Fick ju ett par scalarer igår. Här är snygga pojken 😍

## Comment 65
Author: Draken

Tjejen 😍

![](/u2/db3c9e6c58682dca67414b66ddd46f38/660/dsc-0124.jpg)

![](/u2/e9b26c2ef0728b6f86ad6113a3e6b02a/660/dsc-0097.jpg)

## Comment 66
Author: Draken

Vuxen Fengädda (Polypterus senegalus)

![](/u2/0c1229bc76f6f8a8e9fa2ffa777e3d86/660/dsc-0101.jpg)

![](/u2/e78eb7498f35b8ce98549691cc19ac3a/660/dsc-0100.jpg)

## Comment 67
Author: Draken

Följande inlägg kommer lite Papegogciklider

## Comment 68
Author: Draken

Kaxpäran 😉 Minst av alla, men den självklara bossen 😉

## Comment 69
Author: Draken

Ler och långhalm 😛

## Comment 70
Author: Draken

Mitt underbara "lilla" spöke 😍

## Comment 71
Author: Draken

Neon blue. Pojke

## Comment 72
Author: Draken

Marmor. Tjej

## Comment 73
Author: Draken

Klätterfisk ( Ctenopoma acutirostre)

## Comment 74
Author: Draken

Dragonfin slöj. Ancistrus. Bäbis. Och massa räkor då 😛

![](/u2/bcb400a0f27b42e89072a063d3ec19c0/660/dsc-0117.jpg)

## Comment 75
Author: Draken

Massor med körsbärsräkor 😉

## Comment 76
Author: Draken

"Lilloscar"

## Comment 77
Author: Draken

Chokladciklid (Hypselecara temporalis)

## Comment 78
Author: Draken

Chokladciklidens typiska jaktbeteende 🙂

## Comment 79
Author: Draken

Herculeasnäckor = Pure love 😍 (i mina ögon i varje fall 😉)

![](/u2/771f1240b855924877c5d59c7b443608/660/dsc-6141.jpg)

![](/u2/3b3ce9be9e24c2d34965ae5f0987d284/660/dsc-1905.jpg)

![](/u2/50907cc325aa2fb04f0310731c389a7b/660/dsc-1904.jpg)

![](/u2/756342750f19ad129f5f1b2ee0ad0fa0/660/dsc-1903.jpg)

![](/u2/1c1ac894f4d09a630c4ddd3da9f624e1/660/dsc-1906.jpg)

Bääääääbis :D

## Comment 80
Author: Draken

Lila äpplen.

![](/u2/d4353375a9ca3ba32aba6f9148e06f76/660/dsc-6133.jpg)

![](/u2/c560563ec09662805e207f84e1c0d2dd/660/dsc-6161.jpg)

Yellow spotted elefant ville också vara med på ett hörn ;)

![](/u2/00a1e68bcb34792863b5d11877044a6e/660/dsc-6135.jpg)

## Comment 81
Author: Draken

Polypterus senegalus Albino. Ungdjur.

![](/u2/73ea019c2548785886c988c8201a5d7a/660/dsc-6134.jpg)

Ibland skrämmer de slag på mig. Man tror att de har dött, men de "vilar" på de mest konstiga ställen och ställningat.

![](/u2/1936a962a62a3f709edf8cb2da3fac27/660/dsc-6145.jpg)

Jag gömmer mig här jag, så ser inte du mig :p

## Comment 82
Author: Draken

Snyggaste ancistruspojken 😍

## Comment 83
Author: Draken

Rosentetra (Hyphessobrycon Rosaceus)

![](/u2/8c5d6d1c4d6be895bafc0682749e05a2/660/dsc-6164.jpg)

![](/u2/e32f8eb8673bbf520c486a95172acfad/660/dsc-6163.jpg)

## Comment 84
Author: Draken

Idag kom äntligen mina växter, så nu är akvariumet (250 l) under rivning och skall flyttas 😃

Och tur är väl det, det känns väldigt tomt i nischen vid trappen 😎

## Comment 85
Author: Draken

Fiskarna är ju inte alls lyckliga direkt ...Tur att man har stora förvaringsbackar, och att det bara är högst tilfälligt

## Comment 86
Author: Draken

Akvariumet ser inte trevligt ut, men här är en bild på det i varje fall. all inredning och e flesta växterna är urplockade. 🤢

## Comment 87
Author: Draken

Nu är akvariumet på plats, och de fiskar som skulle bo kvar i karet har 2flyttat hem" igen :) Fick en hel del växter från tyskland igår, och det var mestadels snabbväxande, växterna var jättefina, förutom en som var lite ledsen, men hoppas den repar sig nu när den har fått vatten och näring :)

## Comment 88
Author: Draken

Under tömning innan flytt.

## Comment 89
Author: Draken

Flyttat och klart för påfyllning :)

## Comment 90
Author: Draken

Bjussar på en bild på 240 litern också, där växer det så det knakar och 100% stabila värden. Detta kommer bli sällskapsakvarium, när Scalareparet och Fengäddorna har flyttat till större :)

## Comment 91
Author: Draken

Lite dagsfärska kort :)

EB acara

## Comment 92
Author: Draken

Chokladciklid

![](/u2/415ed57d00d8d979dbd62314a50fe05c/660/dsc-0133.jpg)

![](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==)

![](/u2/4d912625e6405ae1f26a0cf234c4692b/660/dsc-0132.jpg)

## Comment 93
Author: Draken

112 liter. Nästa som står inför vattenbyte (blir förmodligen imorron)

## Comment 94
Author: Draken

250 litern. Det gick ju att få ordning på det 😃

![](/u2/1e5de69b614676edbc3c98a532e01ad6/660/20170914-184607.jpg)

FÖRE

![](/u2/8992e76b4db52bf54b85f7843c0f0a65/660/dsc-0143.jpg)

EFTER

## Comment 95
Author: Draken

240 liter

## Comment 96
Author: Draken

Hörnakvariumet (ser hemskt ut just nu, skulle behöva en upprensning) 225 liter

## Comment 97
Author: Draken

520 liter (som snart skall uppgraderas till 786 liter 😃)

## Comment 98
Author: Lillyrod

Oj vad mycket härliga bilder. Man får verkligen inspiration och det kan jag behöva just nu : )

## Comment 99
Author: Draken

Vad härligt att jag kan inspirera andra. Två av karen ser iofs inte mycket ut för världen, men de andra är ju hyfsat okej i varje fall ;)

## Comment 100
Author: Erratic_Eagle

Wooow vad fina scalarer 😱😉😀

## Comment 101
Author: Draken

Tack :)

Scalarena är mina absoluta favoriter, har haft dem i över 20 år och har flertalet fortfarande :)

Alla mina större kar är utformade och inrett, så jag skulle kunna ha scalarer i dem, om jag skulle vilja ;) Har just nu ett tiotal vuxna, och flera ungdjur fördelade i 4 akvarium :)

## Comment 102
Author: Erratic_Eagle

Vad roligt att ha scalarer. Jag skulle så gärna vilja ha scalarer men jag har för små(54L, 105L, 163L) akvarium.

## Comment 103
Author: Draken

Jo dina kar är för små :) Alla kar som innehåller scalarer här, är 200 + liter, och det lägsta är 53 cm högt :)

## Comment 104
Author: Erratic_Eagle

Vet. Mitt största är 50 cm högt så det är till och med för litet på så sätt också.

## Comment 105
Author: Draken

#104 Inte i höjden (minimum 50 cm) men det är för litet i volym.

## Comment 106
Author: Erratic_Eagle

Trodde att du menade att minimum på höjden var 53 cm men nu när jag läser det igen så fattar jag att ditt lägsta är 53 cm. Det suger att ha för liten vatten volym😑

## Comment 107
Author: Erratic_Eagle

Men jag kan ju iaf gå in här och se dina scalarer 😁

## Comment 108
Author: Draken

Det kommer mer bilder på scalarer, det kan jag lova :)

## Comment 109
Author: Erratic_Eagle

Haha, längtar

## Comment 110
Author: Draken

👍

## Comment 111
Author: Maleficum

Scalarer är i princip den enda ciklid jag faktiskt tycker om :D Alltid varit en av de favoriter jag haft i fiskväg. Mitt vardagsrums kar är speciellt inköpt för de scalarer jag hade på den tiden (ca 13 år sedan) men de har inte haft scalarer i sig på många år förrän nu igen.

## Comment 112
Author: Draken

Scalarer är mina absoluta favoriter bland cikliderna. jag gillar de flesta sydamerikaner, men scalarena har alltid haft en speciell plats i mitt hjärta. Enda sedan jag såg mina första i butik på mitten av 80 talet. jag sa då att sånna skall jag ha, och sedan dess har jag haft dem ;)

## Comment 113
Author: Draken

Jag fick ytterligare en växtleverans idag, det var en kille som ville köpa körsbärsräkor, och han frågade vad jag ville ha för dem. jag sa att jag tar 10 kr st, men är även intresserad av att byta mot endlershanar eller växter :)

Endlers hade han inga, men däremot massor med växter, så vi kom överens om att han skulle samla ihop ett växtpaket, så det motsvarar värdet av 10 körsbärsräkor Och det gjorde han 😃

Var inga dåliga växter heller, men har bara bild i telefonen som dottern skickade, hade redan hunnit åkt till jobbet när han levererade, men skall se om jag kan få ut något vettigt av bilderna i telefonen, annars får jag fixa bilder när jag kommer hem ikväll :)

## Comment 114
Author: Draken

Taskiga mobilbilder, skall knäppa bättre när jag komer åt min kamera hemma ;)

## Comment 115
Author: Draken

..

## Comment 116
Author: Draken

Jättejava ;)

## Comment 117
Author: Draken

Mossa

## Comment 118
Author: Draken

Som sagt så är bilderna väldigt dåliga, kommer bättre sedan.

## Comment 119
Author: Erratic_Eagle

Fina växter☺

## Comment 120
Author: Draken

Har inte satt ner dem ännu, men skall kolla genom när jag kommer hem i eftermiddag.

Blev så sent igår kväll, innan jag var klar med det jag skulle göra efter jobbet, så de fick ligga. men idag skall jag ta rätt på dem :) Tänkte knäppa bättre bilder också :)

## Comment 121
Author: Draken

Nu är jag hemma och skall väl se över växterna. Måste bara ut och fixa mjölk och se till att ungarna får middag först ;)

## Comment 122
Author: usvead

Det där såg ju ut att vara ett rejält växtpaket🙂

## Comment 123
Author: Draken

Jo, det var det :) Skall knäppa bättre kort och sätta dem idag  :D

## Comment 124
Author: Draken

Nu har jag knäppt bättre bilder på växterna som jag fick i Lördags :)

Osäker på vad denna heter, men tror den hör hemma i Sessiflora släktet. Snabbväxande och vid  rätt belysning, så kommer den behålla sin röda färg. Den kan även djupna i färgen :)

## Comment 125
Author: Draken

Javaormbunke. Det är en planta, med miljoner utlöpare :D

## Comment 126
Author: Draken

Cryptocoryne winterii (tror jag den kallas) denna växer mer på höjden än dess nära släkting som ser nästan likadan ut, fast med smalare blad och den brer ut sig på bredden istället för höjden :)

## Comment 127
Author: Draken

Javamossa

## Comment 128
Author: Draken

Det följde även med några fripassagerare i mossan och javaormbunken ...Men inte är jag ledsen för det inte 😃

## Comment 129
Author: Draken

Lite mer bilder från dagens brravader. Vattenbyte i 2 kar, fiskar och växter omflyttade och nya växter i 2 av karen :)  

Mest växtbilder den här gången, men kan väl bjuda på en bild på min nyfikna scalarehanne ;)

## Comment 130
Author: Draken

Ähhhh ... Bjuder väl på hans tjej också ;)

## Comment 131
Author: Draken

Ja, här bor turturduvorna ;)

## Comment 132
Author: Draken

De har ju faktiskt grannar också ;)

## Comment 133
Author: Draken

Till vänster om "grottorna2 bor de lyckliga tu 😎

## Comment 134
Author: Draken

Då hoppar vi till nästa akvarium, snett framför ;)

Här bor det endast räkor och Guppy, det finns även några Herculeabäbisar i karet.

## Comment 135
Author: Draken

Räkorna var riktiga linslusar idag :)

## Comment 136
Author: Draken

Jamen bjuder väl på en flock också då 🤪

## Comment 137
Author: Draken

Bildserie. Har flyttat ut växter från 250 litern och flyttat in dem i 240 litern.  
240 litern är ett blivande sällskapsakvarium. Just nu bor mina snäckor, 5 Rosentetror, 2 Ancistrusmalar (par) och en ensam A.agasissihona (honn skall få en ny partner)

Vet inte riktigt vad mer jag skall ha här, det visar sig så småningom ;)  

![](/u2/c18342f8120e425cd6608ef43e6cad63/660/dsc-0182.jpg)

Hela karet

## Comment 138
Author: Draken

Delar av en "oändlig" djungel ;)

## Comment 139
Author: Draken

Vänster hörn

## Comment 140
Author: Draken

Mitten

## Comment 141
Author: Draken

Höger hörn

## Comment 142
Author: Draken

Lite random bilder som också blev knäppta ;)

## Comment 143
Author: Draken

Försöker "göda upp2 svärdsplantan som står längst in, men vet inte riktigt hur jag skall få till den. I värsta fall klipper jag ner den, så får den växa till sig igen ;)

## Comment 144
Author: Lillyrod

Den röda växten i #124 är en ludwigia av något slag. 🙂

## Comment 145
Author: Draken

Tack 😃

## Comment 146
Author: Draken

Jag är lycklig jag :D har fått tag på vita sorgmantelteror, slöjfenade. har ett gäng på 10 som simmar i mitt akvarium just nu 😃

Hittade även 2 jättesnygga Guppysar (hanar) de såldes som mix, men jag tror att den ena är en endlerhybrid :)

## Comment 147
Author: Maleficum

Visste inte ens att sorgmanteltetror fanns med slöjfenor! Nu måste du visa bild på dem för jag är nyfiken på att se hur de ser ut!

## Comment 148
Author: Draken

#147 jag visste att det fanns vita, men att det fanns med slöjfenor, det visste inte jag heller. Har knäppt kort med systemkameran, men är på jobbet just nu. kan lägga upp bilder när jag kommer hem :)

## Comment 149
Author: Draken

Nu är jag hemma från jobbet och har tagit ur bilderna ur kameran. Lite blandat från dagen och gårdagen ;)  

Sorgmanteltetra, Vit slöjfenad

## Comment 150
Author: Draken

En till ;)

## Comment 151
Author: Draken

Guppy mix hane.

Jag tror att det är en endlerhybrid (köpt i butik)

## Comment 152
Author: Draken

Guppy mix hane (köpt i butik)

( Ps: ignorera skitig ruta, skall göras vattenbyte i helgen :p Ds )

## Comment 153
Author: Draken

Guppy, endlerhybrid. Hona (egenuppfödd)

## Comment 154
Author: Draken

Guppy, snakeskin. Hane. (köpt i butik)

## Comment 155
Author: Draken

Samma hane.

(omöjligt att få en bra bild, han är överallt och ingenstans på samma gång 😓)

## Comment 156
Author: Draken

Endlers guppy. Både hanar och honor. Fick hem dem idag (hemodlade)

De är fortfarande i påsen, därav det konstiga ljuset 😛

## Comment 157
Author: fiskälskarn00

Mycket fint 🙂

## Comment 158
Author: Maleficum

Vad fina de långfenade sorgmanteltetrona är! Ska helt klart hålla utkik efter såna i affärerna här omkring, skulle ju kanske kunna vara en ide på stimfisk till mina scalarer. Väldigt tjusiga guppys också. Gillar speciellt den första i #151

## Comment 159
Author: Draken

#157 Tack 🙂

#158 Verkar som Imazo har dem hemma, åtminstone just nu :) En annan kund i "min butik" hade beställt hem med denna veckas leverans :)

Jag var inne där tidigare idag, eftersom min kompis ringde och sa att det fanns 7 stycken till som inte var avhämtade, så jag bad henne säga till att de skulle reservera dem åt mig, så nu är det 7 stycken till med det befintliga stimmet på 10 :D  

Dessa 7 har inte samma slöjfenor som de jag köpte förra gången, dessa är mer "normal" i fenorna, men även dessa är vita, så de är inte fulare för det ;)  

Följde även med en Rubinguramihanne med en hona hem. Hanen var otroligt vacker. Ska försöka få bild på honom sedan :)

## Comment 160
Author: Maleficum

#159 Sett förut att Imazo har vita sorgmanteltetror men inte sett att de haft med långa fenor.

## Comment 161
Author: Draken

#160 Tror inte de skriver ut att det är långfenade, Leveransen som hade kommit idag var blandat. När jag var och köpte i Måndags (eller om det var Tisdags) så plockade jag endast ut de långfenade, det fanns även kortfenade då. Och även de simmar hemma hos mig nu ;)

## Comment 162
Author: Draken

Dessa kom hem idag. Som ni ser, så är det både kort och långfenade :)

## Comment 163
Author: Draken

Denna herre följde också med hem. Han och hans fru, fast frugan totalvägrade vara med på bild, även fast hon var i samma påse. 🤪

## Comment 164
Author: Draken

Alltså, tror jag knäppte 10 bilder för att kanske få nåt bra på honan ....men icke .....  Detta var det bästa jag kunde få till ....och hon låg i PÅSEN fortfarande 😓😮😂.

Snacka om att "våga vägra kameran" 🤪

## Comment 165
Author: Maleficum

#161 Bra att veta att det kan vara blandat. Om man ska beställa hem nån gång kan man ju alltid be dem om just långfenade så kanske de kan plocka ut just såna.  

Blir så sugen på att åka och skaffa fisk nu också, om jag bara kunde bestämma mig för vad jag faktiskt vill ha :P

## Comment 166
Author: Draken

De är svårt att bestämma sig, särskilt om man har (som jag) ganska stora akvarium, och kan egentligen ha det mesta som säljs i butiken 😊

Jag har ju ett problem just nu, mitt 520 skall uppgraderas, och jag vill ha kvar mina papegojor och klätterfiskarna. De kan jag, tilfälligt, placera ut i andra akvarium, eller i värsta fall i en stor balja med värmare och pump under tiden jag byter om på akvariumen (520 ska ut, och 786 ska in) Har även några mindre akvarium på 125 liter stående, och där kan de ju också vistas ett par dagar om det skulle behövas.

Men problemet är, vad skall jag ha mer i akvariumet då ? 8 fiskar på 786 liter känns lite tomt 😂Och med den volymen, så har jag mycket stora valmöjligheter 😃Jag kommer få hjärnblödning innan det här är klart 😮

## Comment 167
Author: usvead

Bekymmersamt 😉

## Comment 168
Author: Draken

Snacka om I-landsproblem, och den sanne akvaristens största huvudbry 😂🤪

## Comment 169
Author: Maleficum

#168 Att det var ett I-landsproblem tänkte jag också precis :P

## Comment 170
Author: Draken

Tja, kanske ni andra kan hjälpa mig. Vad skulle ni haft för fiskar om ni har ett akvarium på 786 liter :)

Ph kommer vara lägre (6-6,5) Inga fiskar  som vill ha stenrösen. Karet kommer inredas endast med rötter och robusta växter :)

De fiskar som skall flytta in, måste gå ihop med :

\*4 st. Papegojciklider  
\*4 st. Klätterfiskar.  
\*1 st. Gibbiceps  

Ös på med förslag, måtten på akvariet är 160x70x70 🙂

## Comment 171
Author: Maleficum

#170 Stimälskare som jag är skulle jag nog ha ett större stim av någon fisk, vilken sort har jag dock sämre koll på som kan funka för de fiskar som ska bo där :P

## Comment 172
Author: Draken

Funderar faktiskt på att flytta mina Kongotetror dit och flytta scalarena till hörnan. Fengäddorna tycker scalarenas fenor är mumma, så två utav dem har avbitna ryggfenor :(

## Comment 173
Author: Draken

Får hem två större svärdsplantor idag, och vid tllfälle, när jag är ledig så skall jag gå ut i skogen vid sjöar och vattendrag för att leta efter algrenar och/eller alrötter. Tänkte ha det i mitt nya akvarium :)

## Comment 174
Author: Draken

Svärdplantorna är hemma, men jag har inte satt dem ännu. Tänkte se över dem och plantera nu under dagen :)

## Comment 175
Author: Draken

Tack och lov att jag kollade genom växterna innan jag satte ner dem i karen 😮 I en av växterna låg en helenasnäcka och lurpassade 😮

Hade inte blivit roligt om den hade hamnat i 240 litern (där två av växterna står) Med tanke på att i det akvariumet har jag både Äpplen, Herculea och Elefantsnäckor 👻

## Comment 176
Author: Draken

Svärdsplantor (?) Tre olika storlekar :) De två minsta står i 240 litern, och den största står i 520 litern. Det var tänkt att alla tre skulle vara i 240 litern, men den största var alldeles för hög, så den hamnade i ett högre akvarium 😂

## Comment 177
Author: Draken

Flytväxterna i 240 litern växer så det knakar :D

## Comment 178
Author: Draken

Det blev ganska bra med svärdsplantorna i 240 litern.

## Comment 179
Author: Draken

Men det blev väldigt mycket vildvuxen djungel känsla i just det hörnet 😛

## Comment 180
Author: Draken

Den största utav plantorna gick enda upp till ytan på stora karet. så den borde vara kring 60 cm hög (akvariumet är 65 högt) 😮 ...........😃

(ignorera nyfikna ciklider och titta på pilarna istället 🤪)

## Comment 181
Author: Lillyrod

Jättefina växter och söta ciklider : )

Tur du hittade helenan. När jag använde mej av helenasnäcka för att ta ner antalet skivsnäckor så köpte jag bara en för att vara säker på att det inte skulle bli fler av dem. Lämnade tillbaka den när jobbet var gjort och har inte hittat fler som väl är : )

## Comment 182
Author: Draken

Ja, tänk om den hade kommit ner i akvariumet där många av mina snäckor är, det hade inte varit nå kul 😮 Hittade bara den också, och jag såg inga ägg eller miniatyrer av något. Spolade först växterna i kallvatten, sen fick de ett kolsyrebad ...Just in case ...så att säga ;)  

Jodå, cikliderna är söta ...men ack så nyfikna ;)

## Comment 183
Author: Draken

Jag har  funderat på om jag skall bygga om hörnakvariumet.  Vill bygga upp stenrösen och nästan inga växter, på så vis kan jag behålla mina jätteposthorn också.

Har fått algproblem delux i karet. Jättarna har ätit upp alla växter jag hade i det karet, är bara stänglar kvar. Har 2 stora rötter med anubias på, de är inte rörda ...än, men anubias växer väldigt sakta, så de gör inte så mycket nytta för att hålla undan algerna, som just nu har fri tillväxtson i karet känns det som :(

Just nu känner jag bara att jag vill riva precis allt, flytta/sälja  fiskarna som är där, och börja om från början igen

 Vad skulle ni ha gjort ?

## Comment 184
Author: Maleficum

Bygga upp stenröse i mitten på ett hörnakvarium låter som det kan bli superhäftigt!

## Comment 185
Author: Draken

Var lite så jag hade tänkt. Men måste säkerställa på nåt bra sätt att det inte rasar och slår ut rutorna ;)  

Skulle ju kunna limma ihop stenar, och setill att de står diret på botten, med sand runt om. De flesta ciklider (malawi troligast)  gräver ju så förbenat, och kan lätt undergräva ett stenröse ;)

## Comment 186
Author: Cecilia.S

Usch, det skulle inte vara kul om allt rasade 😮 Vilken mardröm... Limma eller silikona ihop och ställa emot botten låter ju som en smart lösning!

## Comment 187
Author: Draken

Det blir ju det jag måste göra, om jag ens skall våga he dit ett stenröse 😛 Jag funderar vidare och ser vad som händer :)

## Comment 188
Author: Draken

Händer ingenting just nu ;) Jag vill göra mycket, men just nu kan jag inte. är nyopererad och väntar spänt på om jag har möjlighet att beställa hem nya karet från Tyskland den här månaden, eller om jag hittar ett komplett med rötter och inredning på närmare håll för mindre pengar ;)  

Ska försöka knäppa lite kort på karen, men ,måste göra lite vattenbyten och få bort alger först, annars vill man inte visa upp några bilder :p

## Comment 189
Author: Draken

Funderingar, funderingar. I-landsproblem de-lux 🤪

Har ett 63 liters komplett akvarium. Slim-line bakgrund och inbyggd ramp. Det bara står ute på balkongen och ser förnärmad ut. Vad ska jag göra med det då 😎

## Comment 190
Author: Maleficum

Ett litet gäng dvärgkulor kanske? De är verkligen personliga och gulliga att sitta och studera :) Kommer gärna fram till rutan och kikar på en och vad man gör.

## Comment 191
Author: Draken

Kan man ha dem flera stycken i ett akvarium ? Hade för mig att de skall gå själv, men jag kanske har fel ? De kan väl också vara kinkiga med maten ?  

Ska läsa på lite om dem, och se om de kanske faller mig i smaken ;) De är bra söta 😍

## Comment 192
Author: Maleficum

#191 Har sett flera på youtube som har flera tillsammans. Hade två till att börja med men tyvärr så gick den ena bort när min kompis passa dem (deras tidigare ägare) och råkat sätta tillbaka sladden till filtret. Min kvarvarande har inte varit superkinkig med maten förrän nu när den blivit äldre. Ända jag aldrig fått dem att äta är flingfoder och pellets men har inte varit problem med frysfoder tidigare även om de alltid älskat levande bäst :)

## Comment 193
Author: Draken

När det gäller maten, har jag för mig att de är som kampfisken, de tar inte torrfoder, utan det lär vara fryst eller levande som gäller :)

Jag har inte släppt tanken, men jag funderar :)

## Comment 194
Author: Draken

Ser ut som det blir uppskjutet med större akvarium ännu en tid. Vi väntar på besked från FK ang. makens livränta och pension, hoppas det blir klart snart. Så fort det är klart med det, så blir det ett större möbelakvarium på minst 600 liter :D

## Comment 195
Author: Draken

Hmmm. Tror jag måste knäppa lite nya kort idag, har väl inte hänt så mycket i karen, men det är länge sedan jag postade några bilder nu ;)  

Kanske skall passa på att ställa upp 63 litern idag, det gör ju inget om den står igångmedans jag funerar på vad jag vill göra åt den. Kan säkert flytta över nån räka och nån endlers för att få igång bakteriekulturen, tills jag vet vad jag vill med det karet ;)

## Comment 196
Author: Maleficum

Bilder är alltid skoj att se :) Kan ju ge inspiration till en själv också ;) Men är också dålig på att fota.

## Comment 197
Author: Draken

Fullt upp på jobbet idag och imoron, men skall se om jag kan fota lite i helgen :)

## Comment 198
Author: Draken

Har hittat en snäcka som jag har letat länge. Nu hoppas jag bara att jag vinner auktionen och får den också :)

Det är en jättesnäcka som lever i akvarium, den KAN gå på växter om den inte får tillräckligt med grönsaker. Den är stor och otroligt vacker (i mina ögon). Påminner en hel del om Äppelsnäckan, men den är laglig inom EU :D

[Pila werneri](http://http://applesnail.net/content/species/pila_wernei.htm) heter denna skönhet 😍

Har även eventuellt en annan lite större snäcka, som också den påminner om Äppelsnäckan, som jag skall försöka buda åt mig till veckan. Också en mycket vacker (i mina ögon) snäcka, men den är betydligt mindre än Pilan.

[Lanistes cf.ovum](http://https://www.google.se/search?q=lanistes+cf.+ovum&client=firefox-b&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjFg63Jr5DXAhWJalAKHaddBo0Q7AkIUQ&biw=1400&bih=941) heter den skönheten 😍

Dessa har inte samma färgvariationer som Pomacean, utan de är brun/svarta, ganska tråkiga i färgen. Men de har liknande beteende som pomacean, och även dessa lägger klasar ovan vattenytan, fast geleklumpar, ungefär som Spixi och Jätteposthorn :) Bägge arterna KAN äta växter, om de inte får tillräckligt med grönt i maten.

## Comment 199
Author: Maleficum

Håller tummarna för att du vinner dem! Länkarna funka inte för mig men fick fram bilder på skalen när jag sökte namnen och även om de inte är lika färgstarka som äpplena så ser de riktigt snygga ut!

## Comment 200
Author: Lillyrod

Länkarna funkar inte för mej heller så det är nåt knas med dem.

## Comment 201
Author: Draken

Får inte till länkarna. Men jag vann den ena Pila werneri :D Den ligger nu i en bytta och skall vakna till innan den åker ner i karet :)  

Den är nästan lika str som min handflata 😍

## Comment 202
Author: Draken

Skalet är inte det vackraste, men tror det beror på för dåligt kalk. Det skall vi väl kunna råda bot på :)

## Comment 203
Author: Draken

Normalstor bytta som man använder i köket. Här kan man också se hur stor den egentligen är 😍

## Comment 204
Author: usvead

#201 Men oj vilken bjässe!  Den ser ju ut att behöva bra med utrymme, var tänkte du placera den?

## Comment 205
Author: Draken

I hörnakvariumet som är 225 liter :) Kollade noga med storleken innan jag budade. Den vill dock inte riktigt vakna till, så jag håller tummarna för att den inte har dött eller gått i dvala i frakten :( Det luktar ingenting om den i varje fall.

## Comment 206
Author: Maleficum

Verkligen stor! Hoppas den lever och piggnar på sig. Riktigt häftig ju men kräver nog sitt lilla utrymme.

## Comment 207
Author: usvead

Kan det vara jetlag månne 😉 

Skämt åsido, håller tummar och tår att den hämtar sig för vi vill ju se den masa runt i karet. Det är ju en magnifik snäcka 👍

## Comment 208
Author: Lillyrod

Vill den inte ha kompisar/partner?

## Comment 209
Author: Draken

#206 Jo, det är ingen snäcka man sätter ner i ett 60 liters akvarium inte ;)  

#207 Det kan det iofs också vara ;) Den kom från Tyskland i förrgår, och den har varit på väg i 4 dygn. Så risken är väl överhängande att den inte har klarat sig. Den hade inte vaknat till liv igår kväll när det släcktes, men hoppas att jag ser nån form av aktivitet när det tänds nu. Så den inte ligger kvar på samma ställe, eller i värsta fall är uräten :(  

#208 Den behöver inte ha det, men jag skall införskaffa en till längre fram. De är ganska svåra att få tag på, och vet inte om det går fler leveranser från Tyskland nu innan våren. Nästa gång skall jag dock beställa, så den kommer direkt ner i mitt kar, utan att mellanlanda i ett annat.

## Comment 210
Author: Draken

Den har fortfarande inte vaknat till liv :( Hoppas att den bara är slö pga frakten. Jag är på jobbet nu, men skall titta till när jag kommer hem och se om den har rört sig eller om den ligger´ kvar på samma ställe.

## Comment 211
Author: usvead

Ge den lite tid, och så länge den inte luktar "unkipunki" så lever den nog.

## Comment 212
Author: Draken

Det luktar iungenting i akvariumet, men jag har inte lyft upp snäckan och luktat på den. Den ligger fortfarande kvar på samma ställe, och gör den det imorron när jag kommer hem från jobbet, så måste jag lyfta upp den och lukta på den.

## Comment 213
Author: Draken

Tyvärr ser det ut som om Pilan har dött. Den har inte flyttat sig alls, men det luktar inte speciellt i akvariumet, och jag kan inte se om de har "ätit ur" den. Måste fiska upp den isf och kolla.

Skall göra vattenbyten idag, och då tänkte jag passa på att fiska upp den samtidigt och kolla.

## Comment 214
Author: Draken

Roligare är att jag skall till Arken imorron och hämta 3 små påfåglar (4-6 cm) de skall få vara i 240 litern tills det är klart med nya karet. De lär inte hinna växa ur på en månad kan man ju tycka.

Lilloscar som är i 520'n skall också få flytta in i 240'n med de små. Han är bara 8-10 cm. Han växer inget alls, och jag tror att han inte riktigt hinner med maten, Påfåglar växer snabbt och mycket, men inte den. Så han skall få äta upp sig med de små ett tag, sen får alla flytta till det nya akvariumet när det kommer.

Har även eventuellt ett lekpar med JD på gång, om jag kan lägga vantarna på dem, så kommer de hem i början på December. De går, just nu, i Trollhättan i karantän, men en kompis skall ner dit 1 December, så hon tar med dem upp hit när hon åker hem igen, om de är helt friska och fria från infektioner :)  Hanen är ca. 15 cm, honan något mindre :)

## Comment 215
Author: Draken

Fick erbjudande igår om att även få ta den andra jättesnäckan (Pila werneri) Men vet inte om jag törs. Den jag köpte är med största sannolikhet död (trots att det inte luktar från akvariumet) Men å andra sidan, så vill jag ju gärna ha en levande också, men kommer det bli samma sak med denna, kommer den överleva frakten ......Usch ...beslutsångest :(

## Comment 216
Author: Draken

Låser nu denna tråden, då den börjat bli lång och tjurig att ladda.

Ny tråd finns här:

https://akvariefisk.ifokus.se/discussions/59f9802fce12c47925001c23-rovfisks-akvarievarld-3

Välkommen in :)
