# Gröna alger
Author: Aras1

Hej alla! Hoppas på bra tips angående gröna alger. Akvariet har blivit invaderat av gröna alger :( Får ingen bukt med dom. Växterna vinar. Hade bra tillväxt på dom men det blir sämre å sämre. Gör vattenbyten typ varannan vecka pga bekymmer med cyano. Minskat på lystiden. Inget verkar hjälpa. Just nu är det bara trist att ha akvariet :( Hjälp vad ska vi göra?!?

## Comment 1
Author: Aras1

Bytte lysrör och upplever att algerna blev fler efter det. Kan det stämma?

## Comment 2
Author: Lillyrod

Någonting är ju fel eftersom algerna inte ger med sig. Det gäller att ha bra lyse för växterna så att de klarar att växa bra. De ska ju konkurrera ut algerna.

Vattenbyte kan vara bra att göra varje vecka när karet inte är i balans. Jag gör alltid det i mina. 

Cyano trivs i stillastående vatten med mycket näring. Matat för mycket tillsammans med ett ljus som inte är så bra för växterna kanske? En bild är alltid bra så man ser hur helheten ser ut : )

## Comment 3
Author: Aras1

Inte jättebra bild men det är väldigt mycket grönt grus. Har tagit ur en del för att försöka göra rent. Lysrören är ju nya så borde inte vara det. Har aldrig haft så mycket problem förr. Upplever själv att vi dragit ner på maten.

## Comment 4
Author: Aras1

Köpte nya snabbväxande växter just för att slå ut algerna men som du ser är dom risiga nu :( Ja nåt är fel men kommer inte på vad...

## Comment 5
Author: Lillyrod

Ett ton mer växter kanske 😃 Växter är fantastiska på att ta kål på alger och ta hand om vattnet. 

Mitt 152-liters

## Comment 6
Author: Aras1

Menar du att vi har för lite växter? :)

## Comment 7
Author: Lillyrod

Japp! 😃

## Comment 8
Author: Aras1

Ok! :) Då får vi börja med att skaffa fler å se om det löser sig :)

## Comment 9
Author: Lillyrod

Det är en bra början iallafall.

## Comment 10
Author: Draken

Ju mer växter ju mindre alger får du ;)

Mitt 240 liters ;)

## Comment 11
Author: Aras1

Fina akvarium :) Tack för hjälpen! Ska införskaffa fler växter. Hoppas att det löser problemet :)

## Comment 12
Author: Cecilia.S

Får jag fråga, hur stort är ditt akvarium?

## Comment 13
Author: Äppelsnäckan

Ja, det kan absolut stämma att algerna frodats av byte av belysning. Har märkt att algerna älskar starkt ljus, som Chihiros LED. 

För att bli av med cyano mörklägger du totalt några dagar. Lägg en mörk filt över karet. Mina cyano försvann helt och hållet på så vis. 4 dagar iallafall ska det vara mörkt.

## Comment 14
Author: Aras1

Vi har ett 180 liters :) Nu kommer jag inte ihåg vad vi köpte för lysrör men har för mig att det var ett för växterna å ett som framhäver färgerna på fiskarna.

## Comment 15
Author: Aras1

Provade mörklägga i tre dagar. Finns dock kvar fortfarande. Lite på vissa stenar på botten och på pumphuset. Vi har tänt mellan 10-22 ca. Vad tror ni om lystiden?

## Comment 16
Author: Cecilia.S

Om karet är på 180 liter är det problemet - ditt kar är överbelastat. Du har många stora fiskarter (som skitar ner mycket) på en liten yta, vilket gör att avföringen övergöder vattnet. Och vad frodas i ett övergött kar? Alger. Växterna kan inte ta upp all näring som finns i vattnet; och överskottsgödningen går då vidare till grönalgerna och cyanon.

Jag tror alltså inte att problemet ligger i vilka lysrör du har, eller hur många ljustimmar växterna och algerna får. Problemet ligger snarare i övergödning och överbelastning. Om du inte gör någonting åt situationen i karet kan det i långa loppet leda till nitrit och nitratproblem. =massdöd. 🤐😕

## Comment 17
Author: Aras1

Åh nej :/ Kan det vara så illa? Då måste vi ju göra oss av med fisk istället :S

## Comment 18
Author: Cecilia.S

Jag tror tyvärr att det är så 😕 Kolla upp vilka fiskar som kan trivas i den storlek på kar ni har, för att inte få dessa problem i framtiden igen. Eller om ni har möjlighet kanske det går att byta upp till ett större kar istället?
