# Algtabletter
Author: NalleHäst

Vad är det för skillnad på alla dessa algbletter som finns? Jag har använt mig av Tetra Pleco Tablets men min affär har slutat med dem. Finns det någon liknade? Jag tycker att dessa tabletter har funkat bra. Mina malar gnager på dem och även mina platysar är och småäter på dem. Har två ancitrusmalar.

## Comment 1
Author: Lojs

Om du trivs med de tabletterna så kanske de finns att beställa på nätet? Det jag främst reagerat på som skillnad på de växtbaserade tabletterna är att de är lite olika hårda. Jag gillar med pleco-tabletterna, för de är hårda och räcker ett tag, en annan sort jag har käkar mina platys upp på nolltid så att mina ancistrusar inte får så mycket.

## Comment 2
Author: Lillyrod

Jag kör med Hikaris sinking wafers. Det finns för olika fiskar t ex algätare eller köttätare. Alla mina fiskar älskar dem : )

## Comment 3
Author: Sunsetpaty

\# köpte denna igår, alla åt förutom mina ancis ( det blev inte kvar åt dom \* garv\* )

## Comment 4
Author: Draken

Jag kör också Hikaris, både växtbaseradeoch köttbaserade (har pansarmalar och fengäddor som vill ha köttiga tabletter) Tycker de fungerar jättebra. de är lagom hårda och lite större, så alla får när jag matar :)
