# Varför fenröta?
Author: AnnaLu

Våra guppy och platy verkar ha råkat ut för fenröta. Det sägs att det orsakas av (eller triggas av) dålig vattenkvalitet. Vi mäter vattenvärdena i vårt akvarium med en teststicka. Nitrit, nitrat, pH, KH, GH och Cl. Vi har haft bra resultat på vattenproverna hela våren (förutom en nitritspik i januari när akvariet var nystartat). Finns det något mer vattenvärde som kan ställa till det och finns det i så fall tester att köpa? Kan fenrötan ha blivit triggad av att temperaturen gick upp i akvariet? Förut låg den på 21 grader men när det plötsligt blev sommarvarmt ute gick tempen i karet upp till 24 på en dag. Nu har vi höjt inställningen på doppvärmaren till 24 för att fiskarna ska slippa så häftiga temp-växlingar. Ska köpa medicin på måndag men vi vill försöka åtgärda orsaken innan dess.

## Comment 1
Author: Lillyrod

För det första är stickor inte helt pålitliga. Ett dropptest för ph och nitrit bör man ha hemma. 

Temperaturväxlingar kan absolut trigga sjukdomar och 21 grader är lite för lite när man har tropisk fisk. 24 grader passar dem mer. 

Det kan göra skillnad om man har kommunalt vatten eller egen brunn också. Kommunala vattenverket hittar ibland på saker som inte passar akvariefiskar så bra. De upplyser endast om saker som människor far illa av men fiskar kan må dåligt av andra saker med.

## Comment 2
Author: AnnaLu

Vi har dropptest för nitrit också som vi växlat med att ta eftersom alla andra värden hittills varit väldigt stabila hos oss (egen brunn). Då får vi kanske anta att det är temperaturväxlingen som är boven. Ska låta inställningen stå kvar på 24 grader permanent.

## Comment 3
Author: AnnaLu

Insåg just en sak till. Under en period fick akvariet överdos av HappyCarbo (kolkälla för växterna). (En i familjen läste fel på skalan på den lilla doskoppen med pyttesmå siffror.) Kan det ha påverkat pH-värdet?

## Comment 4
Author: Lillyrod

Flytande kol kan överdoseras ja men jag vet faktiskt inte vad det gör i karet. Hoppas någon annan kan svara på det.

## Comment 5
Author: Draken

Tydligen så är flytande kol giftigt, och i vissa fall dödligt vid överdosering.  Tydligen så avger det ett ämne som heter Glutaraldehyd. Hittade den här Artikeln (eller vad man nu skall kalla det) när jag googlade.

http://leo-scape.blogspot.se/2007/04/easycarbo.html

Det är dock skrivit för 10 år sedan, så hur aktuellt det är, kan jag inte svara på.

## Comment 6
Author: AnnaLu

Läste också nu om att flytande kol innehåller gift. Hittade också den här tabellen http://www.pny.se/akvarium/co2/co2tabell.php där jag kunde utläsa att vi inte behöver tillsätta kol. Så inget mer HappyCarbo i vårt akvarium.

## Comment 7
Author: AnnaLu

Tack för hjälpen! Nu har jag gjort stort vattenbyte och fiskarna ser pigga och glada ut igen.
